Apple predáva svoje iPady už od roku 2010. Tieto tablety išli zo začiatku pomerne na vrchol, v najlepších časoch dosahovali predaje, o ktorých dnes Apple môže iba snívať a to doslova. Minulý rok bol totižto úspech v neúspechu. Firma síce predala 13 miliónov kusov tohto produktu, no stále je to o 3 milióny menej ako predala rok pred tým. Na druhú stranu je to ale o čosi viac, ako predal Samsung, a tak si Apple drží stále prvenstvo v predaji tabletov ako takých. Otázne je, dokedy bude tento trh zaujímavý.

Najväčší problém je vraj cena

iPadov sa za celý minulý rok podarilo predať len o málinko viac ako hodiniek Apple Watch, a to už začína byť celkom problém. Navyše, podľa rôznych odhadov, približne len 10% celkovo predaných zariadení je model Air 2 či mini 4. Keď sa na to pozrieme z tohto pohľadu, sami sme si počas minulého roka zaobstarali jeden takýto iPad, hoci bol už na trhu aj model Pro.

- Reklama -

Jeho cena nebola prijateľná za to, čo ponúkal a nám sa proste neoplatil. Rovnako tak ako sa neoplatí miliónom ostatným ľuďom po celom svete. Tí majú svoje iPhony s 5,5″ uhlopriečkou či napríklad MacBook 12″ s Retina displejom, tak na čo by kupovali ďalšie zariadenie, ktoré by aj tak nepoužívali?

Navyše, ak by niekto náhodou po tom iPade tak strašne túžil, asi by sa musel uskromniť len na staršie modely Air 2. generácie či iPad mini 4. generácie, nakoľko práve toto sú modely, ktoré ponúknu relatívne veľa za prijateľnú sumu. Novšie a drahšie zariadenia vraj tvoria len asi 10% celkových predajov, a to je naozaj úbohé číslo.

Tento rok by sa malo vraj všetko zmeniť. Tim Cook nám nasľuboval, že iPady prinesú technológie, na ktoré tu čakáme už roky. Uvidíme. Skôr ale vidíme cestu v tom, že by mohla poklesnúť nevhodne nastavená cenovka. Ta by sa aj iPady mohli predávať.

Problém ale vidíme aj v tom, že Apple je príliš pyšné na to, aby si priznalo, že to prestrelilo. Uvidíme teda, ako to celé dopadne. Novinky by mali byť predstavené niekedy v druhej polovici tohto roka. Do tej doby sa len musíme uspokojovať s údajom, že nielen Apple má svoje problémy s predajom. Celý trh má pokles o 20% a to už je vážne.

iPad - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.