Pamätáš si ešte informácie o tom, ako mala spoločnosť Apple pripravovať ten najspoľahlivejší operačný systém vo svojej histórií s názvom iOS 9? Najväčším bonusom bol asi fakt, že potom, ako vyšiel zoznam podporovaných zariadení sme v ňom objavili dnes už poriadne zastaralý iPhone 4S. A to je práve problém. Podľa mnohých chcelo Apple cielene spomaliť tieto zariadenia aby ich majitelia prešli na novší model!

Staršie iPhony

Pamätáme si ešte rok 2011, kedy na trh prišiel vtedy nový iPhone 4S a my sme z jeho noviniek doslova odpadávali. Vtedy bol telefón nabitý asi všetkým čo sme od neho očakávali a výkon z procesora Apple A5, ktorý bol po prvý krát dvojjadrový bol jednoducho fantastický. Dnes je ale oproti tomu, čo spoločnosť Apple ponúka pomerne smiešny a aj na nádhernom dizajne tohto iPhonu sa už začal podpisovať zub času. Telefón je jednoducho zastaralý, veď koncom tohto roka bude mať 5 rokov a to je v technologickom svete celá večnosť. Napriek tomu ho Apple podporuje so svojim operačným systémom iOS 9 až dodnes, ale to sa mu zdá sa vypomstilo.

- Reklama -
iPhone - svetapple.sk
iPhone – svetapple.sk

Akonáhle totiž vyšla aktualizácia 9.0, spoločnosť začala evidovať viaceré sťažnosti, ktoré sa týkali predovšetkým veľmi spomaleného systému. Telefón na tom nebol vôbec dobre už pred tým s príchodom iOS 8 a iOS 9, ktorý mal všetko zmeniť všetko zmenil vraj iba k horšiemu. Nezlepšila sa vraj ani stabilita a ani baterka, čo Apple vo veľkom promoval a práve to vadí približne stovke používateľom, ktorý sa rozhodli spoločnosť žalovať za to, že umelo spomaľuje smartfóny aby si museli kúpiť novšie modely. Títo ľudia žalujú Apple až o 5 miliónov dolárov, čo vôbec nie je málo, no pre Apple to nie je prakticky nič. Problém je ale v tom, že táto žaloba môže spustiť vlnu ďalších žalôb, ktoré by mohli spoločnosti urobiť okrem finančnej straty aj horšie meno.

Uvidíme ako to teda celé dopadne, momentálne leží žaloba na stole a o všetkom rozhodne až súd. Pokiaľ vypláva na povrch fakt, že sa v starších iPhonoch s najnovším softwarom nachádza niečo, čo ich umelo spomaľuje a kvôli čomu padajú aplikácie, bude veľmi zle. Zatiaľ môžeme konštatovať len to, že Apple má na krku nepríjemnú žalobu, no náš osobný názor je asi taký, že používatelia môžu byť len a len radi za to, že spoločnosť Apple podporuje aj ich staré zariadenia. Novšie aplikácie by im totiž už nemuseli fungovať a tak by boli zariadenia nepoužiteľné. V súčasnosti sú len veľmi spomalené kvôli tomu, že sú zastaralé, uvidíme teda, na koho stranu sa postaví súd!

iPhone - svetapple.sk
iPhone – svetapple.sk

Zdroj: Phonearena.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.