Spoločnosť Apple pred pár dňami vydala nové verzie operačných systémov iOS 16.6.1, iPadOS 16.6.1 a watchOS 9.6.2, ktoré však nepriniesli žiadne viditeľné zmeny. Napriek tomu vám ich odporúčame nainštalovať, nakoľko bez nich sa vystavujete zbytočnému riziku a nástrahám internetu.

Spoločnosť Apple v súvislosti s týmto vydaním zverejnila na svojej internetovej stránke podrobnejšie informácie, ktoré sú však z bezpečnostných dôvodov stále mierne „oklieštené„. Každopádne z informácií vyplýva, že iOS 16, iPadOS 16 a watchOS 9 obsahovali minimálne dve chyby, ktoré sa týkali funkcie ImageIO a aplikácie Peňaženka. V oboch prípadoch sa tieto chyby objavovali na všetkých podporovaných iPhonoch aj iPadoch.

V prvom prípade mohol váš iPhone spracovať škodlivý obrázok, čo mohlo viesť k spusteniu ľubovolného kódu. Spoločnosť Apple žiaľ pri posudzovaní chyby narazila na to, že ju mohli hackeri aktívne zneužívať proti bežným používateľom.

V druhom prípade zohrávala kľúčovú úlohu škodlivo vytvorená príloha, ktorá mohla opäť na zariadení spustiť ľubovoľný kód. Aj v tomto prípade Apple pozná prípad, kedy bola táto bezpečnostná diera aktívne využívaná. Firma však už stihla všetko napraviť.

Ako nainštalovať nové operačné systémy 

Pokiaľ máte iPhone alebo iPad, operačné systémy iOS 16.6.1 a iPadOS 16.6.1 sa vám nainštalujú automaticky (ak to máte povolené). Všetko však môžete skontrolovať aj cez Nastavenia > Všeobecné > Aktualizácia softvéru. Sťahovanie aj inštalácia potrvajú nanajvýš niekoľko desiatok minút.

Pri Apple Watch je postup inštalácie updatu nasledovný. Potrebujete na to len svoj iPhone, pripojenie ku Wi-Fi a Apple Watch. Hodinky musia byť po celý čas v elektrickej sieti a na začiatku procesu dosahovať aspoň 50% batérie.

  • Otvorte si aplikáciu Apple Watch na svojom iPhone
  • V menu “Moje hodinky” vyberte Všeobecné
  • Vo vrchnej časti kliknite na Aktualizácia softvéru
  • Postupne sa vám načíta watchOS 9.6.2.
  • Teraz vyberte Stiahnuť a inštalovať.
  • Zadajte heslo a odsúhlaste podmienky
  • Pokračujte inštaláciou.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Za pripravovaný iPhone SE si priplatíme. Toto Slovákov nepoteší
Môže ťa zaujímať
- Reklama -