Ako upozorňuje portál Macrumors, spoločnosť Apple spustila jeden z najväčších kompenzačných programov vo svojej histórii. Firma ešte minulý rok súhlasila s urovnaním sporu v hodnote 35 miliónov USD v rámci hromadnej žaloby v USA. Hlavným podnetom tohto sporu boli tvrdenia, že iPhone 7 a iPhone 7 Plus trpel problematickým zvukom, za čo mohol údajne chybný hardvér.

Technologický gigant preto začal dotknutých zákazníkov kontaktovať prostredníctvom e-mailu, aby ich informoval o ich nároku na odškodnenie. Konkrétne to platí pre osoby, ktoré mali bydlisko v USA a vlastnil iPhone 7 / iPhone 7 Plus v období od 16. septembra 2016 do 3. januára 2023. Taktiež je podmienkou, že uvedené zariadenia museli mať problémy so zvukom, ktoré uznala priamo spoločnosť Apple.

Pre osoby, ktoré náhodou nedostali oznam a vyplácaní odškodného a domnievajú sa, že by naň mohli mať nárok je k dispozícii samostatná e-mailová adresa (info@smartphoneaudiosettlement.com), na ktorú sa môžu ozvať.

Proces výberu možnosti platby, vznesenia námietok voči vyrovnaniu alebo vylúčenia sa z neho je otvorený do 3. júna 2024. Firma si ku celej veci vytvorila aj samostatnú internetovú stránku.

Niektorí si prilepšia až o 325 €

iPhone 6
Zdroj: Unsplash

Ako píše Macrumors, v závislosti od povahy svojich nárokov by dotknuté strany mohli získať náhradu až do výšky 349 USD (cca 325 €), pokiaľ servis poškodeného zariadenia vykonali „na vlastnú päsť„.

Ostatné strany si však taktiež môžu slušne prilepšiť a to až o 125 USD (cca 116 €). Presne takto to je je vymedzené v návrhu na urovnanie, ktorý čaká na schválenie kalifornským súdom. Stane sa tak 18. júla, alebo neskôr.

Celá žaloba má za sebou už slušnú históriu. Začala sa ešte v roku 2019 a to rovno vo viacerých štátoch USA, kde bol Apple obvinený z porušovania zákonov na ochranu spotrebiteľa a nedodržiavania záruk. A aj keď zo začiatku vyzerala pre výrobcu neškodne, napokon sa rozšírila do gigantických rozmerov.

Zaujímavé je tiež to, že hoci spoločnosť Apple s urovnaním súhlasila, firma tak urobila iba z vlastnej dobrej vôle, pričom naďalej trvá na svojej nevine a odmieta akékoľvek obvinenia z pochybenia. Súd doposiaľ nevydal žiaden rozsudok v prospech spoločnosti Apple ani žalobcov, takže urovnanie zostáva aktívnym opatrením na riešenie sťažností zákazníkov.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple včera vydalo iOS 13.3, iPadOS 13.3, tvOS 13.3 a WatchOS 6.1.1 v prvej beta verzii.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -