Z času na čas sa tu objaví nejaký ten zaujímavý patent, ktorý možno v praxi nikdy neuvidíme, ale môže nás fascinovať. Apple má presne takýchto patentov tisíce a aj to je dôkaz toho, že jeho smartfóny budú mať v budúcnosť stále čo ponúknuť. Dnes získalo napríklad patent na špeciálny displej, ktorý dokáže dynamicky deformovať svoj tvar. Wow, úžasné! Čo to ale znamená?

Displej, ktorý mení tvar

Že sú v Apple hlavičky? To predsa všetci dobre vieme! Najnovší patent je totižto extrémne zaujímavý. Ide o špeciálny displej, ktorý by mohol byť schopný na svojom povrchu meniť svoj základný tvar.

- Reklama -

Patent je popisovaný ako pomôcka napríklad pri hraní hier či využívaní aplikácií, kde sú používané rôzne ovládače, ktoré by sa týmto spôsobom dali jednoduchšie nahmatať a pôžitok napríklad aj z hrania by bol niekde úplne inde. Nešlo by už len o klasický dotykový displej. Ďalej je tu obrovský potenciál využitia tejto technológie aj pri zrakovo postihnutých, ktorým by sa rázom mohol telefón ovládať jednoduchšie.

Tento patent so sebou ale prináša aj niekoľko problémov a to napríklad ten, že by Apple muselo vyvinúť nový flexibilný povrch, ktorý by bol dostatočne odolný na to, aby sa nepoškodil napríklad pri páde na zem či poškriabaním. Zároveň by však musel byť schopný vydržať isté ohnutie práve priamo z displeja.

Navyše konštrukcia a náklady na výrobu by boli omnoho náročnejšie ako sú dnes. Tak či onak, Apple už na tom usilovne pracuje dlhšiu dobu, pretože to nie je prvý patent tohto druhu, ktorý máme možnosť vidieť. Už ich tu bolo viac!

Žiaľ, v tomto prípade sme skeptickí. Nemyslíme si, že táto technológia príde v najbližšom čase a ak ju Apple niekedy vôbec zaradí do predaja, bude to až v ďalekej budúcnosti. Jednak to celé treba ešte doladiť a po druhé, výroba takéhoto displeja by bola tak drahá, že by sme iPhone už ako bežní ľudia nedokázali zaplatiť (veď už dnes to je celkom problém).

Uvidíme, ako bude Apple napredovať a držíme palce aby sa mu podarilo získať a neskôr aj aplikovať viac takýchto šikovných nápadov. Za nás palec hore!

iPhone - svetapple.sk

iPhone - svetapple.sk

iPhone - svetapple.sk

iPhone - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here