Americký gignat minulý rok predstavil telefón, ktorý je perfektne technologicky nabitý a ponúka technológie, s ktorými sa budeme stretávať popri iPhone počas následujúcich niekoľkých rokov. iPhone X je ale drahý, a to je dôvodom k tomu, že nie je každému práve po chuti. Množstvo používateľov radšej siahne po lacnejšej 7-mičke či 8-mičke. Nie, že by v Apple znížili cenu, to ani omylom. Celkovo sa bude znižovať plánovaná výroba. Na následujúce 3 mesiace sa zníži zo 40 miliónov kusov na 20 miliónov kusov!

Zníženie produkcie

Apple tento rok evidentne nezačína úplne dobre, aj keď uzavrel rekordné obdobia. iPhone X je síce hit, ale nie až taký ako sa predpokladalo. Ľudia ho nakupujú, avšak mnohí kvôli vyššej cenovke siahajú po lacnejšej možnosti, ako je napríklad iPhone 7 či iPhone 8, ktoré sa predávajú ešte lepšie ako samotné X-ko. Dôsledok to má taký, že Apple následujúce 3 mesiace znížilo výrobu tohto produktu až o 50%. Je to pomerne dosť dramatické zníženie, namiesto 40 miliónov kusov bude vyrobených len asi 20 miliónov kusov.

- Reklama -

Slabšie predaje boli predovšetkým ku koncu roku 2017 a počas zimných prázdnin. Najsilnejšie to Apple pocítilo na najdôležitejších trhoch ako je Európa, USA či Čína. Je pravdepodobné, že naskladnilo veľké množstvo zariadení a tie ubúdajú pomalšie, ako sa zo začiatku predpokladalo. Zaujímavé je ale tiež to, že pokiaľ má produkt nejakú cenovku a je podľa všetkého privysoká, výrobcovia zvyknú cenu aspoň mierne znížiť aby z nedostupného zariadenia rázom urobili lákadlo. V tomto prípade sa ale takto nedeje. iPhone X nezlacnie ani o jeden cent. Apple ich radšej vyrobí menej ako by sa malo “znížiť” k podobnému kroku. Na druhú stranu je to premyslený krok.

O čo menej predajú iPhonu X, o to viac predajú iPhonu 8 či iPhonu 7. Na týchto zariadeniach je rovnako veľká marža z ktorej plynú obrovské zisky. Menší záujem o X-ko teda nič neohrozil.

iPhone X - svetapple.sk
iPhone X – svetapple.sk
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here