Kto by bol povedal, že odstránením adaptéru a slúchadiel z balení iPhonov sa ročne podarí ušetriť emisie až na úrovni 2 miliónov ton oxidu uhličitého. Ako uvádza portál Daily Mail, spoločnosť Apple na tomto kroku okrem vyššie zmieneného aj veľmi pekne zbohatla. Len šetrením si prilepšila o miliardy dolárov. Zabúdať však netreba, že ľudia si kupovali nie úplne lacné adaptéry spolu so smartfónmi v samostatnom predaji.

Aby sme boli presnejší, podľa expertov ušetril technologický gigant z Cupertina do dnešných dní približne 6,5 miliardy dolárov. To je v prepočte asi 5,87 miliardy EUR. Nakoľko sa však ročne predajú stovky miliónov iPhonov, nie je to až také prekvapivé.

Vyššie uvedený údaj navyše počíta len s vyradením príslušenstva z balenia smartfónov. Nie sú v ňom zohľadnené zisky, ktoré Apple zarobilo samostatným predajom 20 W nabíjačiek. Tie na Slovensku stoja oficiálne až 25 €, a o tom, akú má na nich firma maržu môžeme len polemizovať. Určite ale nebude nízka.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Každopádne si však k tomu prirátajme aj zvýšený záujem o bezdrôtové slúchadlá AirPods a máme tu v podstate dokonalý biznis spojený so šetrením životného prostredia, ktorý je pre Apple veľmi výhodný.

iPhone nezlacnel, no zákazníci dostali menej

Apple

Niektorí experti namietajú, že spoločnosť Apple v roku 2020 predstavila iPhone 12 s technológiou 5G, kvôli čomu výrobné náklady na toto zariadenie dramaticky stúpli. Odstránenie príslušenstva mohlo pomôcť chýbajúce financie dorovnať.

Uvedený krok sa ale týkal aj iPhonu XR, iPhonu 11 a iPhonu SE, ktoré v tom čase stále fungovali na 4G. A možno by sme nemali nič proti, keby Apple znížilo ich cenu o cca 20 – 30 €. Predsa len zákazník dostal menej, no stále platil rovnako.

V Cupertine sa však rozhodli, že zlacňovať nebudú a samotné ceny ešte zvýšia. Prejavilo sa to v roku 2022, keď Apple predstavilo iPhone SE 3 s pôvodným dizajnom a podporou 5G pripojenia. Používatelia na Slovensku (ale aj všade inde vo svete) zaň zaplatia výrazne viac ako predtým a predpokladá sa, že rovnaký trend bude sledovať aj iPhone 14.

Na záver len doplníme, že spoločnosti Apple sa podarilo svojim riešením, ktoré už okopírovali aj ostatní výrobcovia, znížiť prepravné náklady o približne 40 %. S tým však súvisí aj zníženie emisií, ktoré produkujú kamióny, lietadlá alebo nákladné lode. Aspoň jedna dobrá správa, čo poviete?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJgizmochina
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.