Technologické spoločnosti sa snažia neustále napredovať. Do smartfónov pridávajú vylepšenia, ktoré vyzerajú veľmi atraktívne. Ako sa však ukázalo, samotní výrobcovia sú si vedomí, že môžu byť z dlhodobého hľadiska kontraproduktívne. Jednou z takýchto „vychytávok“ je aj rýchlo-nabíjanie alebo bezdrôtové nabíjanie. Výrazne skracuje zdravie batérie.

Oppo potvrdilo, že bezdrôtové nabíjanie a rýchlo-nabíjanie ničí vašu batériu.

O najnovšie informácie sa podelila spoločnosť Oppo. Tá v súčasnosti vyrába produkty, ktoré ponúkajú mimoriadne rýchle spôsoby nabíjania. Pokiaľ využijete špeciálny adaptér, smartfón dokáže zvládnuť až 65W. Pri bezdrôtových nabíjačkách je to potom 40W. Poviete si, že Apple je ďaleko pozadu, keď jeho iPhone podporuje len 18W nabíjanie. Nie je to ale celkom pravda. Mohli by sme dokonca hovoriť o tom, že nás týmto spôsobomť chráni.

Samotné Oppo priznalo, že hoci 40W bezdrôtové nabíjanie doplní „šťavu“ zariadeniu výrazne rýchlejšie, má veľmi negatívne dopady na zdravie akumulátora. Pokiaľ by ste určitú dobu nabíjali váš smartfón s 15W adaptérom a životnosť batérie by sa znížila na 90%, za ten istý čas pri 40W nabíjaní by klesla kapacita na 70%! Tieto výsledky hovoria snáď za všetko. Dnes ešte akumulátory nie sú v takom technologickom štádiu vývoja, aby dokázali zvládnuť silný nápor energie. Často sa môžu prehrievať a jedno s druhým znižuje ich kapacitu.

Pokiaľ používate váš Android smartfón rok, potom ho predáte a kúpite si ďalší, je to v poriadku. Plnými dúškami ho budete nabíjať vysokou rýchlosťou a kým bude opotrebovanie batérie citeľné, budete mať druhý, novší model. Ak však chcete aby vám váš smartfón vydržal aspoň 3-4 roky bez nutnosti výmeny určite si nekupujte produkt, ktorý sa nabíja prostredníctvom 65W adaptéra (alebo takúto nabíjačku nepoužívajte).

Pri iPhone sa netreba ničoho báť. Je síce pravda, že vám možno 18W (tak isto 7,5W bezdrôtové) nabíjanie poškodí batériu skôr ako 5W (klasický adaptér), no pri reálnom používaní pôjde len o minimálny rozdiel, ktorý ani nepostrehnete. Keby však iPhone nabíjame 40W adaptérom, baterku by sme menili možno aj raz ročne…

4 dôvody, prečo baterka v iPhone stráca životnosť.
Bezdrôtové nabíjanie a rýchlo-nabíjanie ničí vašu batériu.
Prečítajte si tiež  iPhone 16 Pro dosiahne schopnosti profesionálneho fotoaparátu. Pomôže toto vylepšenie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.