iPhone je v súčasnosti najpredávanejší smartfón na svete. Hoci jeho predaje klesajú a pravdepodobne aj budú klesať vzhľadom na model 7, ktorý neprinesie nič revolučné, Apple má stále šancu zabodovať. iPhone 8 má byť najrevolučnejším iPhonom vôbec. Nový koncept, na ktorom ho vytvorili dizajnéri je toho dôkazom. Kúpil by si si ho?

Sklenený model

Popravde, ak sa ma niekto opýta, ktorý iPhone som mal najradšej po dizajnovej stránke, vždy asi poviem, že to boli modely 4/4S a potom iPhone 5S/SE vo farbe Space Gray. Pravda, aj iné zariadenia sú pekné, ale práve tieto sú také v mojich očiach “výnimočné” a najkrajšie. Pri iPhone 4/4S ma veľmi fascinovalo použitie skla v mobilnom priemysle. Do tej doby sme ho poznali len na prednej strane. Akonáhle vyšla novinka na trh, všetkých to tak trošku šokovalo a dizajn sa ľuďom samozrejme zapáčil.

- Reklama -

Pravda, sklenený iPhone má aj svoje negatívne stránky. Asi hlavná je to, že jeho sklenené telo je krehké a teda veľmi náchylné na rozbitie, čo určite nemôže potešiť nikoho. Na druhej strane je to ale pekné a hlavne, budúci iPhone by mohol mať predné a aj zadné sklo vyrobené zo zafírového skla presne tak, ako ukazuje koncept. To znamená lepšia odolnosť na škrabance a tiež voči rozbitiu. Aj keď je pravda taká, že samotné hodinky Apple Watch, ktoré už majú zafírové sklo nie je vôbec problém rozbiť, pretože ide stále o sklo. Jeho vlastnosti sú zachované, a to aj tie negatívne.

Koncept ukazuje iPhone, ktorý má okolo oboch sklenených častí kovový rámček. Tento rámček by ale v iPhone 8 zrejme nemal byť. Nevieme, ako to chce Apple urobiť, no vieme, že iPhone by mal byť celo sklenený, čo znamená, že by mal absentovať akýkoľvek kov. Znie to zaujímavo a táto vízia vyzerá konečne reálne a tiež dobre. Síce bude porozbíjaných omnoho viacej iPhonov a oprava určite nebude lacná, bude to tak dobre vyzerať, že to jednoducho za to riziko stojí.

iPhone 8 - svetapple.sk

Displej

Nezabúdajme tiež na to, že telefón by mal mať OLED zaoblený displej aj po krajoch, rovnako ako Samsung Galaxy Edge. Nejde ani tak o to, že by Apple chcelo kopírovať, prípadne, že by zaoblené rohy boli na ničo užitočné. Ide skôr o to, že je to strašne cool a v dnešnej dobe to ľudia žiadajú. Ide o dopyt. iPhone by sa mal prispôsobiť trhu a teda priniesť niečo podobné ako má konkurencia. Pokiaľ by sa podarilo zakomponovať Home Button priamo do displeja, ktorý by mohol fungovať pomocou technológie 3D Touch, mohlo by ísť o dokonalý dizajnový celok, ktorý by ľudia okamžite milovali.

Bolo by jedno, aký by bol smartfón hrubý. Dnes sa výrobcovia naťahujú o to, či bude mať ich smartfón o 0,2mm viac alebo menej ako konkurent. Je to síce zaujímavé, ale nie je to praktické a používateľovi je vlastne jedno, aký je smartfón hrubý. Máme radi tenké zariadenia, ale pokiaľ držíme v rukách niečo, čo má 7mm a niečo čo má 9mm, skutočne nevidíme rozdiel. Ak by sme za tento rozdiel mohli vymeniť napríklad 5 hodín výdrže batérie, asi by sme neváhali ani minútu a presne tak by mohli uvažovať aj v Apple.

Zaoblený displej - svetapple.sk

Vodotesný iPhone?

Ďalšia zaujímavá vec by mohla byť vodeodolnosť. iPhone do dnešného dňa nie je vodeoodolný a hoci sa šepká, že model 7 a 7 Plus už bude, prednedávnom vysvitla informácia, že oba tieto telefóny budú vodotesné. Nebudú však niesť certifikát, čo znamená, že si nikto nebude môcť byť istý, či sa naozaj nenamočia. To ukážu až prvé testy. iPhone 8 by ale mohol byť iný. Na zadnej strane by Apple mohlo použiť nabíjanie pomocou niečoho podobného ako Smart konektor. Vďaka tomu by nemusel mať už vôbec žiadne otvory pre vstup Lightning kábla či sluchátok (ktorý vlastne onedlho už aj tak mať nebude).

Nabíjanie by bolo navyše jednoduchšie, keďže ako materiál by Apple použilo sklo, nie hliník. Tým by sa mohli použiť aj kovové časti vystupujúce zo skla na zadnej strane. Dokonca nás napadá ešte aj extrém, kedy by Apple mohlo použiť napríklad kovové skrutky na spodnej časti tela, cez ktoré by sa telefón nabíjal, ale to už je asi vážne trochu sci-fi.

iPhone water - svetapple.sk

Výkon

Výkon bude extrémny. Ak má byť výkon iPhonu 7 a iPhonu 7 Plus väčší ako výkon iPadu Pro, ktorý poráža aj niektoré MacBooky a veľa súčasných vrcholových počítačov, tak iPhone 8 bude ďalšia revolúcia v tomto smere. Jeho výkon by mal byť na extrémne vysokej úrovni SoC Apple A11, by mohol byť konečne štyri jadrá a o operačnú pamäť by sa mohli starať 3GB či 4GB pamäte RAM. Celkovo by tak bol schopný fungovať aj ako počítač, no stále by to bol telefón. Výkon by mal narásť nielen kvôli stále náročnejších hrám a aplikáciam, ale aj kvôli displeju.

Predpokladá sa, že po prechode na OLED displej zmení svoje rozlíšenie. Bude tak pri oboch verziách ponúkať buď 2K alebo pre menší model 2K a pre väčší 4K. Nie, že by nám rozlíšenie pri súčasných modeloch vadilo, ale ľudia sú stále viac a viac nároční a toto by ich mohlo uspokojiť. Ďalej by bolo ideálne, keby sa ponúkal v pamäťových variantoch 32GB, 128GB a 256GB. To sa ale predpokladá už pri budúcom iPhone 7 a iPhone 7 Plus.

iPhone - svetapple.sk

Predajný trhák?

No tak to je otázne. Na to, aby Apple vyrobilo naozajstný predajný trhák by sa muselo veľmi snažiť. A toto je presne tá vec, ktorú ľudia chcú a čakajú na ňu. Stačí, aby to Apple neprehnalo s cenovkou. Tá by ostala na súčasnej úrovni a o miliardové zisky behom niekoľkých hodín má vystarané. Som si takmer istý, že ak by boli podmienky rovnaké ako pri iPhone 6 a iPhone 6 Plus (cena, dostupnosť, sledovanosť), iPhone 8 by pokojne prekonal ich rekordné predaje. Za necelé tri mesiace sa vtedy predalo okolo 74 miliónov kusov tohto smartfónu.

Apple zaznamenalo najväčší úspech v histórií. Teraz tak trochu stagnuje, nakoľko sa z tohto úspechu nevie zotaviť a prekonať ho. My si ale myslíme, že je to len ticho pred búrkou. Čoskoro nás čaká niečo nové, niečo veľké, niečo, čo bude stáť za to dlhé čakanie. Revolúcia mala prísť už tento rok, ale zrejme sa odkladá. Dúfajme teda, že toto odkladanie bude vo finále stáť za to! Zatiaľ si pozri fantastický koncept.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.