Pokiaľ by sme chceli nájsť v minulosti jeden produkt od Apple, ktorý celkom nevyšiel, mohli by sme vyberať spomedzi rôznych zariadení. Nebolo ich však tak veľa a hlavne neboli až takými prepadákmi akým bol práve iPhone 5C. O 100$/€ lacnejší, no podstatne slabší model voči vtedajšiemu vrcholu 5S skrátka cenovo nemal šancu a na skoro všetkých trhoch (okrem Veľkej Británie) sa takmer nepredával. Otázkou ostáva, či bude iPhone XR prepadák.

Bude iPhone XR prepadák? Stavia sa do podobnej pozície ako model 5C

Apple po smrti Steva Jobsa urobilo niekoľko chýb, ktorých by sa dnes už možno nedopustilo. Nikdy nešlo o nič tragické. Koniec koncov, iPhone 5C mal stále lepšie predaje ako vtedajšie vrcholné konkurenčné modely od Samsungu. Voči modelu 5S to bola ale skutočne len ihla v kope sena.

Predaj sa ukončil a na jeho farebné plastové telo sa aj rýchlo zabudlo. Nečudo. Zobrať pomerne prémiový iPhone 5 (ktorý by medziročne aj tak zlacnel o 100$/€) vložiť ho do obyčajného plastového navyše pre niekoho možno nie príliš prívetivého farebného tela a predávať ho o 100$/€ lacnejšie skrátka neznie ako dobrý nápad. Teraz sa história opakuje. Prešlo v podstate 5 rokov a Apple opäť predstavuje lacnejší a “okresanejší” iPhone. Tento krát však nepôsobí “až tak lacno”.

Bude iPhone XR prepadák podobne ako iPhone 5C? - svetapple.sk
iPhone 5C nebol najúspešnejším modelom – svetapple.sk

Apple zapracovalo na kvalite, spracovaní a tiež na cene

Na rozdiel od modelu 5C, model XR nie je len prezlečený starý iPhone do nového kabátu. Je to v podstate na novo navrhnuté zariadenie s pomerne kvalitným (farebným) dizajnom, ktorý kombinuje hliník a sklo (čiže žiaden plast). Okrem iného tiež ponúka veľký 6,1″ LCD displej na celej prednej strane a výkon s ktorým sa stretneme aj vo vlajkovej lodi, teda v modeloch XS a XS Max.

Samozrejme nemá duálnu kameru na zadnej strane avšak vpredu nájdeme Face ID. Rovnako tak absentuje aj poväčšine zriedka používaná funkcia 3D Touch, ktorá bola od iPhonu 6S vyššie samozrejmosť.

Bude iPhone XR prepadák podobne ako iPhone 5C? - svetapple.sk 2
To či bude iPhone XR prepadák závisí len a len od ceny – svetapple.sk

Pridajme o čosi horšiu výdrž batérie a stále to nie je taká tragédia, pretože produkt ponúka všetko, čo by smartfón v dnešnej dobe ponúkať mal. Cenová politika je posunutá asi o 1/4 nižšie oproti modelu XS. Aj z tohto pohľadu sa teda viacej oplatí ako v prípade modeli 5S a 5C, kde mohol byť pomer prinajlepšom približne 1/6. Neznamená to ale, že práve takáto cena

Problémom napriek všetkému stále ostáva vysoká cena

Hoci sme vyššie spomenuli, že je cenová politika nastavená vyššie, neznamená to, že je cena úplne ideálna pre koncového zákazníka. Rozdiel medzi zariadeniami je v podstate 249€ čo je dosť. Avšak pokiaľ stojí model XR približne 749€ v základnej verzií, už je sám o sebe dosť drahý na to aby si ľudia rozmysleli, či si radšej nekúpia o 200-300€ lacnejší Andorid podobných kvalít alebo o 200-300€ drahší iPhone XS v “plnej zbroji” s top displejom, výkonom, fotoaparátom a tiež dizajnom. Na otázku či bude iPhone XR prepadák, odpovieme jednoducho “Už sa k tomu schyľuje”.

Tesne pred Vianocami v USA výrazne zlacnel a na ulici sa tiež stretávame predovšetkým s modelom X alebo s modelom XS. Uvidíme ako sa to bude ďalej vyvíjať. Pokiaľ by Apple posunulo cenovku ešte o 149€ nižšie na úroveň približne 599€, pravdepodobne by sa predajom omnoho lepšie darilo a nemusíme riešiť otázku či bude iPhone XR prepadák alebo nie.

Bude iPhone XR prepadák podobne ako iPhone 5C? - svetapple.sk 2
Bude iPhone XR prepadák podobne ako iPhone 5C? – svetapple.sk

zdroj: ioty.sk

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here