Hoci je pravda, že stále nájdeme na trhu obrovské množstvo výrobcov, ktorí sa rok čo rok predbiehajú v tom, kto ponúkne do čo najmenšej uhlopriečky, čo najväčšie rozlíšenie, stále akosi zabúdame na to, že tu už vôbec nie je také podstatné ako kedysi. V časoch, kedy sme ešte len spoznávali OLED či retina displeje a tiež ich možnosti možno áno, no dnes už nie.

Zobrazovacia frekvencia

To, že rozlíšenie dávno nie je to najdôležitejšie som sa naučil už dávno, pri príchode iPhonu 6 Plus na trh. Na jeho 5,5″ displeji som jednoducho nemal šancu vidieť pixely svojim voľným okom a pri porovnaní s konkurenčným zariadením s rovnakou uhlopriečkou ale s rozlíšením 2K som videl, že rozdiel vlastne nevidím.

- Reklama -

Nie, že by som bol slepý avšak pri určitom počte ppi (bodov na palec) je to už jedno, ľudské oko nedokáže jednotlivé pixely od seba rozoznať. Hovorím o pohľade zblízka. Ak sa na telefón pozeráš s 10-20 centimetrov, nemáš to šancu zistiť ani na telefónoch s horším ppi. Hovorím napríklad o iPhone 6/6S/7/8, ktoré majú všetky menej ppi ako modely Plus. Musíme priznať, že tu pixely pri bližšom pohľade vidno ale väčšina používateľov to aj tak nerieši.

Je tu ale ešte jedna, ďaleko dôležitejšia vec, na ktorú výrobcovia tak trochu zabúdajú a ktorá je podľa nášho názoru rovnako dôležitá. Ide o zobrazovaciu frekvenciu. Väčšina súčasných smartfónov ponúka frekvenciu displeja len zhruba 60 Hz. To je síce dostačujúce ale ako nás presvedčil Sharp so svojim Aquos Zeta, 120 Hz je omnoho lepšie. Pri porovnaní na spomalenom videu (240fps) vidíme, kde novinka v porovnaní s taktiež novým Samsungom Galaxy S8 jasne vyhráva. Samsung používa taktiež klasickú 60 Hz zobrazovaciu frekvenciu.

Je zaujímavé, že aj také Apple už dnes ponúka iOS zariadenia, ktoré majú 120 Hz displeje. Ide však o iPad Pro v 10,5″ a 12,5″ verzií. Aj na videu môžeš vidieť, že vyššia zobrazovacia frekvencia lepšie ulahodí tvojmu oku. Netvrdíme, že je v tom nejaký zásadný rozdiel ale pokiaľ majú byť displeje dokonalé, mali by mať okrem kvalitného rozlíšenia doladené aj túto stránku. Páči sa ti rozdiel? Nižšie nájdeš aj porovnanie iPadu Pro a iPhonu 7!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.