Aj keď je pravda, že Apple len relatívne nedávno predstavilo nové iPhony, na celom svete sa rozširuje jav, v rámci ktorého si zákazníci kupujú tie staré za menej peňazí. Výnimkou nie je ani model, ktorý firma predstavila ešte v roku 2019 a dodnes sa teší obrovskej obľube aj pri slovenských používateľoch. iPhone 11 dnes kúpite za rekordne nízku sumu. Dáva to však v roku 2022 ešte zmysel?

V prvom rade musíme uviesť, že 6,1″ smartfón od spoločnosti štartoval v čase uvedenia na trh na sume 819 eur za základnú 64 GB verziu. Nakoľko však odvtedy prešli už tri roky, zariadenie zoženiete ako úplne nové skoro o polovicu lacnejšie. iPhone 11 dnes začína na hranici 479 eur s DPH, pričom zákazník dostane štandardnú 24 mesačnú záruku.

iPhone 11 má k dispozícii dva fotoaparáty na zadnej strane (širokouhlý a ultraširokouhlý), obrovský 6,1″ displej s krásnymi farbami a rozlíšením 1792 x 828 px či výkonný čip A13 Bionic (7nm+), ktorý Apple používa doteraz v základnom iPade s 10,2″ displejom.

Po hardvérovej stránke ide teda o produkt, ktorý je určený pre menej náročných spotrebiteľov alebo mladších používateľov, respektíve deti. Rovnako tak treba počítať s tým, že iPhone 11 neponúka podporu pre modernú 5G sieť, s ktorou prišiel po prvýkrát až iPhone 12 v roku 2020. Drvivej väčšine budúcich majiteľov však určite postačí aj generačne staršie 4G. V tom by sme teda problém nevideli.

Oplatí sa iPhone 11 v roku 2022? 

Na rovinu? Aj áno, aj nie. Táto otázka nám chodí do redakcie pomerne často a odpovedať na ňu nie je vôbec jednoduché. Na jednej strane je pravda, že za necelých 500 eur môžete mať vynikajúci iPhone s kvalitným fotoaparátom, dlhou výdržou batérie a procesorom, ktorý bude dostávať podporu najnovších operačných systémov ešte aspoň dva alebo tri roky.

Na strane druhej si však treba uvedomiť, že o generáciu novší a technicky vyspelejší iPhone 12 mini so 64 GB úložiskom začína na hranici 539 eur čo už nepovažujeme za dramatický príplatok. 5,4″ model má síce menší displej, no ponúkne novší dizajn, oveľa vyššie rozlíšenie 2340 x 1080 px, procesor A14 Bionic (5 nm), kvalitnejšie zadné fotoaparáty, podporu 5G siete či systému MagSafe a veľa ďalšieho.

No a pokiaľ by vám to nestačilo, priamy nástupca iPhone 12 začína v roku 2022 na úrovni 635 eur, čo je stále prijateľná čiastka za úplne nový iPhone, ktorý vám vydrží pokojne aj tri či štyri roky.

Prečítajte si tiež  Očakávaný upgrade dorazil. Všetky modely iPhone 14 a iPhone 14 Pro dostali rovnakú veľkosť RAM

Netreba však zabúdať, že sa bavíme o príplatku na úrovni 185 € v porovnaní s iPhonom 11 a pokiaľ vám nezáleží na technológiách, ktoré sme vymenovali vyššie, pravdepodobne nedáva veľký zmysel, aby ste tieto peniaze minuli za novšiu generáciu.

Investovať ich radšej môžete do slúchadiel AirPods Pro prvej generácie, ktoré vďaka predstaveniu nástupcu klesli na čiastku 201 eur. Možno vám kvalitná hudba bude dávať väčší zmysel, ako vlastnenie novšieho iPhonu.

Náš finálny verdikt

iPhone 11 v zelenej farbe vedľa Apple Watch
Zdroj: Unsplash / Vựa Táo

Z našej strany nákup iPhonu 11 za vyššie uvedenú sumu určite odporúčame. Veď podlieza aj iPhone SE 2. generácie, ktorý je síce o málo výkonnejší a ponúka 5G, no začína na čiastke 519 eur.

Dopredu vás však upozorňujeme, že nákup ďalšieho modelu budete riešiť s vysokou pravdepodobnosťou už o dva roky. Navyše „jedenástka“ je v porovnaní s aktuálnou štrnástkou skôr zariadením nižšej strednej triedy. Nemôžete teda od neho očakávať žiadne zázraky. Rozhodnutie je, ale ako vždy len na vás.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -