Myslíte si, že nakupovať originálne príslušenstvo je nezmysel? V tom prípade si prečítajte nasledujúcu správu. Minimálne v prípade elektronických zariadení, medzi ktoré patria aj nabíjačky, by ste mali byť pri voľbe správneho produktu mimoriadne obozretní. Ak si totiž kúpite nekvalitný výrobok, existuje riziko zranenia, či dokonca smrti.

O najnovšom prípade informovala Česká obchodná inšpekcia na svojej oficiálnej internetovej stránke. Narazila pri tom na nabíjačku, ktorá môže podľa podrobnej správy predstavovať veľké riziko pre spotrebiteľov.

Samotná USB nabíjačka OEM pre iPhone sa predávala bez obalu a bola označená nasledujúcim spôsobom: CE, značkou pre ekologickú likvidáciu, značkou pre elektronické zariadenia triedy ochrany II., Input: 100-240V~ 50/60Hz 0.15A, Output: 5V = 1A a krajinou pôvodu: MADE IN CHINA.

Nebezpečná Apple nabíjačka
Zdroj: ČOI

Môže vás zabiť

ČOI varuje spotrebiteľov, ktorí majú doma takéto zariadenie, ktoré vyzerá ako dokonalá kópia originálnej 5 W nabíjačky od spoločnosti Apple, aby si naň dávali pozor. Podľa správy totiž pri tomto zariadení existuje vysoké riziko zásahu elektrickým prúdom, ktoré môže viesť až ku smrti používateľa.

Nebezpečná Apple nabíjačka
Zdroj: ČOI

Stačí, ak sa dotkne USB konektoru v tele adaptéra, na ktorom sa v tom momente môže nachádzať sieťové napätie až 230V. Dôvodom je nedostatočná izolácia medzi primárnou a sekundárnou časťou výrobku.

Bez povinných označení

Nebezpečná Apple nabíjačka
Zdroj: ČOI

Česká obchodná inšpekcia tiež zdôrazňuje, že nabíjačka nie je označená povinnými údajmi o čísle typu / dávky, alebo sériovým číslom, pomocou ktorého by ju bolo možné identifikovať. Rovnako sa na nej nenachádzajú ďalšie povinné údaje o výrobcovi alebo dovozcovi.

V Česku bol zároveň vydaný zákaz na predaj tejto nabíjačky. A hoci to v súčasnosti neplatí pre Slovensko, týmto spôsobom vás chceme varovať, aby ste si na podobné príslušenstvo dávali pozor. Falošné Apple produkty nielen, že nefungujú, ako originál, no rovnako vám môžu spôsobiť zranenia, či dokonca smrť.

Za tých pár ušetrených eur to určite nestojí. Veď 20 W adaptér od spoločnosti Apple dnes kúpite za cca 20 €. A to nie je suma, kvôli ktorej by sa oplatilo riskovať život…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Luxusné slúchadlá Bang & Olufsen výrazne zlacneli. Ušetríte na nich stovky eur
Môže ťa zaujímať
- Reklama -