Súkromie a bezpečnosť. Dve veci, na ktoré sa v poslednej dobre kladie obrovský dôraz a nielen veľké spoločnosti, ale aj samotní užívatelia zariadení či softvéru majú z ohrozenia týchto dvoch vecí obavy.

iPhone a heslo

Spoločnosť Apple zabezpečila svoje iPhony možnosťou uzamknutia heslom. Spočiatku to boli štvorciferné kombinácie alebo heslo v podobe alfanumerického hesla, ktoré si mohol užívateľ nakombinovať podľa seba. Rozlúštiť 12 miestne heslo zložené z kombinácie písmen a čísel by trvalo až 4 milióny rokov so súčasnou technológiou. Samozrejme, ak heslo nie je ľahko uhádnuteľné a dá sa predpokladať, že ho užívateľ má. S príchodom iPhonu 5S a Touch ID veľa používateľov od hesla upustilo a používali len svoj odtlačok, príležitostne aj heslo.

- Reklama -

Samotné heslo je veľmi dobrý spôsob zabezpečenia iPhonu a možno aj bezpečnejší ako Touch ID. V iOS 9 je možnosť zabezpečenia ešte vyššia a neponúka len štvorciferné, ale aj šesťciferné heslo, ktoré je podstatne bezpečnejšie. Pravdepodobnosť, že zlodej iPhonu uhádne tvoje heslo zložené zo šiestich čísel je 1:100 000. Možno o tom nevieš, no v Nastaveniach si môžeš nastaviť aj časový interval, po ktorom bude iPhone zamknutý a bude sa vyžadovať zadanie hesla. Najlepšou a najbezpečnejšou možnosťou je zvoliť si okamžité zamknutie.

iPhone a Touch ID

Touch ID je pomenovanie pre čítačku odtlačku prsta zakomponované v Home button. Funguje na princípe zisťovania reliéfu povrchu tvojho prsta spolu s jedinečnými črtami, ktoré sú rozpoznané pri ukladaní odtlačku prikladaním prsta na Touch ID. Na internete si už možno videl videá, ako sa dá odtlačok hacknúť pomocou špeciálnych zariadení. Na videu nižšie si pozri jeden zo spôsobov, ktorý však určite nedokáže každý.

Verdikt?

Verdikt je asi jasný. Heslo je bezpečnejšie a Touch ID pohodlnejšie. Pri hesle sa musíš trochu sústrediť, pričom pri Touch ID stačí priložiť prst na tlačidlo Domov. Predstav si však jednoduchú situáciu, ktorá je oveľa pravdepodobnejšia ako tá na videu.

Ak máš nastavené heslo a si napr. spoločensky unavený a tvoji známy sa chcú dostať do tvojho iPhonu, jednoducho sa doň nedostanú. keďže heslo vieš len ty. V prípade odtlačku je to trošku iné, keďže stačí priložiť prst. Ani nevieš ako a tvoje súkromie je ohrozené.

iPhone-6-space-gray-Touch-ID

Môže ťa zaujímať
- Reklama -