iPhone SE je dá sa povedať absolútna novinka a jeho výkon a cena je doslova fantastická (na pomery Apple samozrejme). Netreba zabúdať napríklad na to, že je to možno najvýkonnejší smartfón na svete a tiež na to, že ponúka fantastický fotoaparát, nádherný dizajn a cenovku, o ktorej sme pri iPhone mohli v minulosti len snívať. Predsa len to ale nie je úplne tak preoblečený iPhone 6S do tela iPhonu 5S. Čo teda nájdeme v 6S a SE nie ti prezradíme v tomto článku!

Bez 3D Touch

iPhone SE je dá sa povedať takým kompromisom pre tých, ktorí chcú fantastický výkon a kompaktné rozmery. Apple preto použilo veľa technológií z iPhonu 6S ale niekoľko z nich tu žiaľ nezakomponovala.

Prvou je 3D Touch displej, na ktorý si mnohí, vrátane nás, už dá sa povedať zvykli. Aj keď je pravda, že bez neho to tiež nie je žiadna tragédia, pravda je taká, že tu táto technológia jednoducho chýba a to je škoda.

Je otázne, či ju sem Apple nedalo kvôli cene alebo kvôli zložitosti výrobného procesu, no je dosť možné, že v nástupcovi tohto (podľa nás), v budúcnosti úspešného modelu bude technológia zakomponovaná. iPhone SE by bol tým pádom vlastne úplne dokonalý!

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.10.56

Displej

Určite sa pýtaš, prečo sme sem zaradili aj displej. Veď je predsa oveľa menší ako v modeli 6S a tak je celkom logické, že je iný. To je síce pravda, no na strane druhej sme chceli skôr upozorniť na spracovanie tohto displeja. Ide o to, že displej na iPhone 6/6S je podstatne kvalitnejšie spracovaný a ponúka napríklad funkciu špeciálnych duálnych displej, pre lepšie náhľadové uhly.

Na druhú stranu netreba zabúdať ani na cenu a Apple celkom slušne ušetrilo aj tým, že tento konkrétny 4″ displej vyrába už od roku 2012. Aj vďaka tomu je tento smartfón taký lacný. Displej býva totižto často tá najdrahšia položka zo všetkých dielov, čo sa výroby a ceny týka!

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.19.36

Barometer

Barometer? Áno barometer, v iPhone 6/6S sa skutočne nachádza aj tento senzor. Pokiaľ sa pýtaš, čo tu robí, odpoveď je pomerne jednoduchá. Využíva ho aplikácia Health, teda po našom “Zdravie”, ktorá ti pomocou neho dokáže zmeriať prevýšenie, ktoré si zdolal. Rovnako tak vďaka veľmi presnému barometru môže zmerať aj napríklad počet poschodí a podobne.

Je to možno nepodstatná vec, no niekto, kto si už zvykol na túto aplikáciu priamo od Apple možno nebude úplne tak nadšený. Výhovorkou môže byť mala konštrukcia zariadenia, ale žeby bol barometer až tak veľký? Odpovedať v tejto chvíli nevieme, no dúfajme, že v ďalšej generácií už bude.

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.10.45

Touch ID

Áno, čítaš správne. Apple z pre nás nepochopiteľných dôvodov do iPhonu SE síce zakomponovalo Touch-ID, avšak nie 2. generáciu z iPhonu 6S, ale tú predošlú – prvú. Ide o senzor, ktorý sa nachádza aj v modeli 6, takže nerátaj s tým, že iPhone SE sa ti odomkne aj v situáciách, kedy sa chceš len pozrieť na hodinky.

Nový dizajn

Je celkom logické, že iPhone SE nepriniesol dizajn iPhonu 6S. Myslíme si, že by sa mnohým nepáčil a títo radšej ostanú pri klasickom 5-kovom dizajne. Na stranu druhú ide ale o veľmi zastaralý dizajn. Po prvý krát sme ho mali možnosť vidieť ešte v roku 2012 a povedzme si na rovinu, že je to už poriadne dlhá doba.

Veľa ľudí, ktorí sa na 4″ iPhone tešili vraj sklamal pomerne bežný dizajn, ktorý už dôverne poznajú. Na druhú stranu ale musíme uznať, že telefón je naozaj fantastický a budeme radi, keď vám o ňom budeme môcť napísať viac v našom redakčnom teste. To ale príde až niekdy v tedy, keď sa u nás začne predávať, preto túto dobu odhadujeme na 2-3 týždne!

iphone_se_large

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here