Apple je spoločnosť plná prekvapení, ktorá nám rada ukazuje, čo dokáže v oblasti technológií. Pokiaľ sú v Apple presvedčení, že nápad, ktorí dostali je ten najlepší na svete, použíjú ho vo svojich zariadeniach či sa nám to v danej chvíli páči alebo nie. Jedným z takých by mohla byť aj digitálna korunka. Na Apple Watch vyzerá dobre ale čo digitálna korunka pre iPhone či iPad? Aj tu raz možno bude vyzerať dobre!
Digitálna korunka pre iPhone či iPad
Apple počas predstavovania hodiniek Apple Watch v septembri 2012 neukázalo len celkom nový produkt, na ktorý sme čakali dá sa povedať niečo okolo dvoch rokov. Ukázalo nám aj celkom nový a vraj aj revolučný spôsob používania týchto hodiniek. Jediným a hlavným ovládacím prvkom nie je dotykový displej, (hoci ním hodinky disponujú), ale práve digitálna korunka, ktorá dokáže veľmi uľahčiť prácu so zariadením.
Takáto digitálna korunka sa v Apple Watch používa napríklad na lepšiu orientáciu, scrollovanie textu, posúvanie rôznych fotiek, času, čísel a podobne. Má veľa využití a spolupracuje s rôznymi aplikáciami. Dá sa povedať, že by sa dala aj veľmi dobre aplikovať napríklad na taký iPhone či iPad. Následujúci patent nám ukazuje, že ak niekedy Apple nezačne takto korunku využívať, vieme aspoň, že sa nad tým minimálne zamyslelo.
Nový patent spoločnosti popisuje to, ako by sa dala využiť digitálna korunka pre potreby užívateľa iPhonu či iPadu. V prvom rade by sme asi chceli upozorniť na to, že pri Apple Watch bola použitá predovšetkým preto, lebo majú príliš malý displej a malé telo. Je to skrátka ovládací prvok, ktorý nám pomáha najmä kvôli zlým rozmerom produktu. iPhone a tiež iPad majú ale omnoho väčšie telo a tiež displej. S ovládaním ako takým teda nie je problém. Korunka by tu ale mohla nahradiť iné ovládacie prvky.
Integrované Touch ID
V prvom rade by mohla nahradiť klasické ovládanie zvuku či uzamykanie a odomykanie. Bolo by to jednoduché. Stačilo by, aby človek stlačil korunku (ako tlačidlo) a telefón by sa buď to rozsvietil alebo zhasol. Ďalším krokom by bol potenciál využitia rotačného kolieska. Presne takto ho označuje aj patent. Nie je to oficiálne digitálna korunka, ale práve rotačné koliesko. To by sa dalo používať napríklad na zvyšovanie/zvyšovanie hlasitosti zariadenia. Týmto odpadá prítomnosť hardvérových tlačidiel. Apple by tak zabilo hneď tri muchy jednou ranou. Nepotrebovalo by ani jedno z tlačidiel, ktoré ponúka dnes, všetko by sa to dalo krásne schovať práve do korunky.
Posledná možnosť, ktorú síce patent neuvádza, no nás napadla v podstate okamžite je tá, že by sa mohlo do jej boku integrovať Touch ID, teda senzor otlačkov prstov. Jednoducho by sme už nemuseli mať žiadne hardvérové tlačidlo ani na prednej strane. Telefón by sme odomykali jednoduchým uchopením, aj keď ostáva otázkou, či by bolo jednoduchšie ako to, ktoré používame dnes. Uvidíme, či sa Apple niekedy vyberie aj týmto smerom, ale môže to byť skutočne zaujímavá cesta. Dôležité je ale aj to, aby to celé vyzeralo dobre a hlavne to, aby to fungovalo!