Steve Jobs bol revolucionár, o tom niet pochýb. Keď 9. januára 2007 vystúpil na Macworld, ktorá sa konala v San Franciscu, celému svetu ukázal, ako bude vyzerať budúcnosť mobilných zariadení. Prvý iPhone sa dostal do predaja až neskôr v tom istom roku. Po čase sa ukázalo, že úplne zmenil trendy v technologickom priemysle.

Dnes je to presne 13 rokov od vtedy, čo Apple predstavilo prvý iPhone!

Prvý iPhone by sme mohli skutočne označiť za revolučný produkt. Práve od neho sa výrobcovia konkurenčných zariadení naučili to, ako má vyzerať smartfón 21. storočia. Steve prísne trval napríklad na tom, že sa tu nemôžu používať žiadne stylusy (ktoré boli v tej dobe veľmi populárne).

Najlepším nástrojom na ovládanie boli predsa naše ruky. Telefón mal veľmi presný kapacitný displej a výborné používateľské rozhranie operačného systému. To boli dva aspekty, vďaka ktorým bol mimoriadne úspešný.

Dva produkty v jendom

Apple v ňom spojilo minimálne dva produkty. Nebol to len telefón ale bol to aj mp3 prehrávač. Nachádzal sa v ňom iPod. Ten bol revolúciou od roku 2001. S narastajúcou popularitou iPhonu a neskôr aj iPadu oň ale postupne klesal záujem. Dnes je na trhu už len posledný zástupca tohto modelového radu. Je ním iPod Touch.

iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. - svetapple.sk
iPhone 2G – svetapple.sk

Vývoj sa síce posunul dopredu, iPhone však ostáva iPhonom

Píše sa rok 2020 a my tu máme aktuálne top model, iPhone 11 Pro. Je až skoro neskutočné, kam sa toto zariadenie za ten čas dokázalo posunúť. Neuveriteľný displej, 3 šošovky fotoaparátu, fantastická výdrž batérie atď…

Hoci sa zmenil dizajn v podstate úplne od bodky, stále si zachováva rôzne charakteristické prvky (ako zaoblené hrany a podobne…). To isté platí aj pre operačný systém iOS. Ten sa medzičasom výrazne otvoril a rozšíril. Obsahuje funkcie, o ktorých si pred pár rokmi mohol nechať majiteľ iPhonu iba snívať. No a to je dobré.

Samozrejme, aj keď je systém otvorený, Apple stále kladie silný dôraz na bezpečnosť. Operačný systém iOS by vás mal ochrániť pred hrozbami, ktoré na vás číhajú každý jeden deň napríklad na internete.

Ak by sme to mali teda na záver nejako ukončiť, iPhone za tých uplynulých 13 rokov prešiel naozaj dlhú cestu a svoj úspech určite nedostal zadarmo. Na druhú stranu má ale ešte stále pred sebou veľa úspechov a my sa tešíme na to, čo prinesie budúcnosť. Ktoré iPhony ste mali vy? Napíšte nám do komentára.

Prečítajte si tiež  4 dôvody prečo si kúpiť HomePod mini. Je to vynikajúci produkt pre fanúšika Apple
iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. - svetapple.sk
iPhone 2G oslavuje 12. rokov od svojho predstavenia. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.