Spoločnosť Apple vyhľadáva neustále nových a nových dodávateľov, aby sa mohol v prípade problémov spoľahnúť na viacerých výrobcov z rôznych krajín. Ako sa ale ukazuje, nie vždy sa to darí. Apple má mimoriadne prísne štandardy. Pri ich nesplnení, nemajú dodávatelia šancu.

Dodávatelia Apple musia spĺňať mimoriadne prísne štandardy.

O tom, že Apple si potrpí na kvalitu výroby sme vás už informovali nejedenkrát. Na to, aby sa mohla spustiť produkcia nejakého produktu je potrebná celá rada testov a auditov. Až potom sa rozhodne, či je daná továreň (alebo firma) vhodná na výrobu zariadení, či komponentov, alebo nie.

Dnes sme sa dozvedeli, že jablková spoločnosť ešte v roku 2018 oslovila Superpacks. Táto firma prevádzkuje svoje výrobné závody v Banglalore (India). Na spoluprácu samozrejme pristúpila a započal celý (veľmi náročný) proces testov a skúšok.

Po určitom čase poslalo Apple do Superpacks svojich auditorov, ktorí mali posúdiť, či sú všetky postupy v súlade s prísnymi normami a štandardmi, spoločnosti Apple. Ako sa však ukázalo, neboli. Práve auditori odhalili desiatky porušení najrôznejšieho rozsahu, ktoré bolo potrebné urýchlene napraviť, aby sa mohla byť spolupráca začať.

Dodávatelia Apple musia spĺňať mimoriadne prísne štandardy. – svetapple.sk

Samotná továreň nemala napríklad žiadne bezpečnostné opatrenia, ktoré súvisia so skladovaním chemikálii, monitorovaním hluku (pri výrobnom procese) a tiež chýbali environmentálne a stavebné povolenia. Inými slovami, celé zle. Zdroj, ktorý je veľmi blízky spoločnosti Apple dokonca uviedol, že tu firma netestuje pitnú vodu (či je nezávadná) a tak isto toto miesto nemalo požiarny systém (v roku 2020 samozrejmosť).

Napriek tomuto všetkému sa ale v Apple nevzdávali a pokúšali sa komunikovať. Predsa len chceli získať nového dodávateľa, ktorý by pomohol s veľkým a rozrastajúcim sa indickým trhom. Firma sa však v tomto bode úplne odmlčala a s Applom už dlhodobo nekomunikuje.

Podľa ďalších zdrojov blízkych Superpacks, sa vo fabrike vôbec nič nezmenilo a všetko beží pekne po starom. Jablková spoločnosť teda nemala na výber a zmluvu podpísal s inými firmami. Patrí sem napríklad Wistron. Ten produkuje predovšetkým iPhone 7. Problém je ale v tom, že väčšina výroby pochádza z Číny. Tomu sa snažilo Apple vyhnúť. Uvidíme, ako to bude vyzerať v blízkej budúcnosti.

Dodávatelia Apple musia spĺňať mimoriadne prísne štandardy. V opačnom prípade nemajú šancu.
Dodávatelia Apple musia spĺňať mimoriadne prísne štandardy. V opačnom prípade nemajú šancu.
Prečítajte si tiež  Prečo uprednostniť reklamu na internete?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.