Spoločnosť Apple vyhľadáva neustále nových a nových dodávateľov, aby sa mohol v prípade problémov spoľahnúť na viacerých výrobcov z rôznych krajín. Ako sa ale ukazuje, nie vždy sa to darí. Apple má mimoriadne prísne štandardy. Pri ich nesplnení, nemajú dodávatelia šancu.

Dodávatelia Apple musia spĺňať mimoriadne prísne štandardy.

O tom, že Apple si potrpí na kvalitu výroby sme vás už informovali nejedenkrát. Na to, aby sa mohla spustiť produkcia nejakého produktu je potrebná celá rada testov a auditov. Až potom sa rozhodne, či je daná továreň (alebo firma) vhodná na výrobu zariadení, či komponentov, alebo nie.

Dnes sme sa dozvedeli, že jablková spoločnosť ešte v roku 2018 oslovila Superpacks. Táto firma prevádzkuje svoje výrobné závody v Banglalore (India). Na spoluprácu samozrejme pristúpila a započal celý (veľmi náročný) proces testov a skúšok.

Po určitom čase poslalo Apple do Superpacks svojich auditorov, ktorí mali posúdiť, či sú všetky postupy v súlade s prísnymi normami a štandardmi, spoločnosti Apple. Ako sa však ukázalo, neboli. Práve auditori odhalili desiatky porušení najrôznejšieho rozsahu, ktoré bolo potrebné urýchlene napraviť, aby sa mohla byť spolupráca začať.

- Reklama -
Dodávatelia Apple musia spĺňať mimoriadne prísne štandardy. – svetapple.sk

Samotná továreň nemala napríklad žiadne bezpečnostné opatrenia, ktoré súvisia so skladovaním chemikálii, monitorovaním hluku (pri výrobnom procese) a tiež chýbali environmentálne a stavebné povolenia. Inými slovami, celé zle. Zdroj, ktorý je veľmi blízky spoločnosti Apple dokonca uviedol, že tu firma netestuje pitnú vodu (či je nezávadná) a tak isto toto miesto nemalo požiarny systém (v roku 2020 samozrejmosť).

Napriek tomuto všetkému sa ale v Apple nevzdávali a pokúšali sa komunikovať. Predsa len chceli získať nového dodávateľa, ktorý by pomohol s veľkým a rozrastajúcim sa indickým trhom. Firma sa však v tomto bode úplne odmlčala a s Applom už dlhodobo nekomunikuje.

Podľa ďalších zdrojov blízkych Superpacks, sa vo fabrike vôbec nič nezmenilo a všetko beží pekne po starom. Jablková spoločnosť teda nemala na výber a zmluvu podpísal s inými firmami. Patrí sem napríklad Wistron. Ten produkuje predovšetkým iPhone 7. Problém je ale v tom, že väčšina výroby pochádza z Číny. Tomu sa snažilo Apple vyhnúť. Uvidíme, ako to bude vyzerať v blízkej budúcnosti.

Dodávatelia Apple musia spĺňať mimoriadne prísne štandardy. V opačnom prípade nemajú šancu.
Dodávatelia Apple musia spĺňať mimoriadne prísne štandardy. V opačnom prípade nemajú šancu.
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here