Aj keď sa už ošiaľ okolo nového jablkového smartfónu trochu upokojil, dnes prichádzajú správy od profesionálov, ktorí sa pozreli na jeho fotoaparát. Najdostupnejší iPhone SE 2. generácie dokázal získať v rebríčku DxOMark slušných 101 bodov. iPhone 11 Pro s troma šošovkami fotoaparátu a nočným režimom má pri tom len o 20 bodov viac.

iPhone SE 2. generácie fotí na svoje pomery výborne

Ešte predtým, ako začneme s interpretáciou hodnotenia, mali by sme si uviesť niekoľko základných parametrov. Apple pribalilo novinke len jednu šošovku fotoaparátu na zadnej strane, čo je na rok 2020 trochu neštandardné.

- Reklama -

Napriek tomu sa ale inžinieri zamerali na to, aby bola maximálne prepracovaná a poskytla fantastické výsledky. Jedná sa o 12 MP čip, ktorý disponuje clonou f/1.8, optickou stabilizáciou obrazu, automatickým zaostrovaním či 5 násobných digitálnym zoomom.

Čo sa týka Selfie kamery, tu sa iPhone SE 2, generácie dočkal jednoduchšieho čipu s rozlíšením “iba” 7 MP a slnečnou clonou f/2.2. Napriek tomu však dokáže zaznamenávať napríklad aj portrétne fotografie ľudí, čo je skvelá funkcia.

DxOMark otestovalo ako fotí iPhone SE 2. generácie. Získal perfektné hodnotenie.
iPhone SE 2. generácie Selfie kamera

Hoci tieto čísla a údaje na papieri nevyzerajú “nič-moc”, v praxi je to úplne o inom. Ocenili to aj odborníci, ktorým sa veľmi páčilo, ako dokáže iPhone za 479€ fotiť.

Skvelá práca v oblasti kontrastu a expozície

Jednou z najsilnejších stránok bolo podľa verdiktu perfektné narábanie s expozíciou a kontrastom. Zariadenie za to môže poďakovať automatickému HDR, ktoré funguje absolútne špičkovo v interiéri, v exteriéri a taktiež v tieni či v tme.

Okrem toho DxOMark ocenili aj farby. Tie boli označené za jednu z najlepších vlastností fotoaparátu iPhonu SE 2. generácie. Dokonalá bola najmä ich výváženosť a tiež saturácia.

A čo funkcia automatického zaostrovania? Je veľmi rýchla, presná a “konzistentná”. Problém však môže nastať pri zhoršených svetelných podmienkach. Test hovorí, že ostrosť záberov býva menej kvalitná (v porovnaní s konkurenciou) najmä v šere.

DxOMark otestovalo ako fotí iPhone SE 2. generácie. Získal perfektné hodnotenie.

Niektoré snímky sú tak zrnité, čo ich stavia do pozície outsidera. Ako sme už uviedli vyššie, iPhone SE 2. generácie nemá nočný režim, čo je veľká škoda. Šum a strata detailov sú zreteľnejšie najmä pri záberoch v interiéri alebo s vysokým kontrastom.

Čo sa týka portrétneho režimu, ten je síce použiteľný ale “nekonzistentný”. Veľmi často sa tu objavujú chyby a nedokonalosti, ktoré kazia výsledok. Na druhej strane ale funguje vyslovene softvérovo (na základe detekcie tváre). Ide teda nedostatok, ktorý sa dá novinke prepáčiť, nakoľko ho sem Apple vôbec nemuselo dávať.

Výsledné hodnotenie iPhonu SE 2. generácie je pre zadnú kameru 101 bodov a pre selfie kameru 84 bodov. Aj keď to ani v jednom prípade nevyzerá ako prevratné číslo, v skutočnosti je dosť vysoké a fotoaparáty môžeme v tomto zariadení hodnotiť ako veľmi dobré. Máte osobnú skúsenosť? Napíšte nám do komentára.

DxOMark otestovalo ako fotí iPhone SE 2. generácie. Získal perfektné hodnotenie.
DxOMark otestovalo ako fotí iPhone SE 2. generácie. Získal perfektné hodnotenie.

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.