Vývoj je v dnešnej dobe až neuveriteľne rýchly a mnohí sa ani nestíhajú čudovať ako môžu ľudia tak rýchlo vyvíjať tak kvalitné veci. Samozrejme, teraz hovoríme najmä o fotoaparátoch v mobilných telefónoch, ktoré sú na úrovni profesionálnych kamier. Na dnešné smartfóny dokonca môžeš natočiť aj kvalitný videoklip, ako to urobil Edward Sharpe. Len tak pripomíname, že prvý iPhone v roku 2007 ani neponúkal možnosť robiť video záznam.

Edward Sharpe a jeho klip natočený na iPhone 6S!

Natočiť kvalitný klip nevie len tak hocikto. Je to pomerne komplikovaný proces pri ktorom treba kvalitnú techniku, kvalitných ľudí a kvalitnú choreografiu. V konečnom dôsledku musí byť aj hudba dobrá, aby sa dalo nie len na čo pozerať ale aby sme mali aj čo počúvať, čo je vlastne pointou videoklipov. Najnovší videoklip Edwarda Sharpea nie je vlastne na prvý pohľad ničím výnimočný, až kým nenazrieme do zákulisia.

- Reklama -

Nebol totiž natočený profesionálnou kamerou ako sa na pravého interpreta patrí, ale obyčajným iPhonom 6S, ktorý má v dnešnej dobe obrovské množstvo z nás a veľa ľudí si ho ešte plánuje kúpiť. Povedzme si na rovinu, bolo potrebné použiť niekoľko drobných vecí ako statív, flycam či iné doplnky, ale koniec koncov to celé vyšlo podstatne lacnejšie ako by stál prenájom kamier a hlavne kameramanov.

Klip - svetapple.sk

Za celým týmto dielom stojí Reed Morano, ktorý tento klip natočil na svoj iPhone a komentoval to tak, že sa mu so zariadením robí podstatne lepšie ako s kamerou, nakoľko je to pohodlnejšie. Spomenul tiež to, že niektoré dnešné smartfóny fotia a natáčajú lepšie ako mnohé zrkadlovky a to zužitkoval aj vo svojom klipe. V tomto by sme úplne nesúhlasili nakoľko si myslíme, že iPhone na súčasné zrkadlovky proste nemá ale pravda je taká, že fotí maximálne dobre a dá sa s ním natočiť aj veľmi kvalitný klip ako je tento.

iPhone ponúka napríklad také vymoženosti ako je 4K záznam (ktorý ale nájdeme pri každom lepšom smartfóne). Potom tu máme napríklad 60fps pri 1080p, optickú stabilizáciu videa a tiež spomalenie až  240fps pri HD(720p). Práve tieto režimy a nastavenia umožňujú natáčať veľmi kvalitné videa a tiež videoklipy, čoho dôkazom je aj tento. Čo naň povieš? Myslíš, že si známy interpreti môžu dovoliť natáčať klipy na iPhone alebo by to mali prenechať skôr rukám profesionálnych kameramanov?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.