Nedostupnosť mobilných zariadení zapríčiňuje rôzne efekty na trhu. iPhone 13 je aj tri mesiace po vydaní takmer o polovicu hodnotnejší než Google Pixel 6, ktorý bol predstavený až v októbri.

Aby sme boli konkrétnejší, v prvom mesiaci predaja stratili všetky modely zo série iPhonu 13 v priemere cca -24,9 % svojej pôvodnej hodnoty. Čo sa ale týka Google Pixel 6, tam bol prepad oveľa dramatickejší a pohyboval sa až na úrovni -42,6 %.

Čo je tiež pre majiteľov iPhonu 13 dobré, zariadenie sa z pôvodného prepadu hodnoty zotavuje a pravdepodobne preto, lebo ide o nedostatkový tovar mu hodnota v priebehu posledných dní vzrástla o 3,1 %.

V súčasnosti by sa teda bazárové kusy mali pohybovať o cca 21,8 % nižšie než tie nové. Pochopiteľne sa to však líši trh od trhu, verzie, farby a tiež úložiska…

Je zvláštne, že aj iPhone 13 mini 128 GB, ktorý je mnohými analytikmi označovaný za najmenej atraktívny kúsok z poslednej generácie zariadení si dokázal udržať nižší, len -26,9 % prepad oproti Google Pixel 6 128 GB, pri ktorom bola zaznamenaná strata hodnoty až na úrovni -36,6 %.

iPhone 13 je extrémne populárny 

Tieto údaje tiež potvrdzujú správy z minulého mesiaca, ktoré naznačovali, že iPhone 13 si drží svoju hodnotu oveľa lepšie a dlhšie, než akýkoľvek iný iPhone, ktorý bol predstavený v minulosti. Zrejme to teda nebola náhoda.

Pokiaľ zháňate darček na poslednú chvíľu, vyskúšajte Innocent Store. So zľavovým kódom SVETAPPLE10 získate 10 % zľavu na celý nákup. 

Dôležité je tiež doplniť, že prieskum spoločnosti SellCell bol vyhodnotený z údajov od 45 predajcov, ktorí ponúkajú aj možnosť spätného výkupu zariadení – takže sú s určovaním hodnoty v priamom kontakte.

Ako dodávajú analytici, prepad v prípade Google Pixel 6 je výrazný, no stále nie je definitívny. To ako sa bude hýbať jeho cena na trhu s použitými zariadeniami určia až nasledujúce mesiace a vianočné obdobie. Nechajme sa teda prekvapiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  Chcete na leto akčnú kameru GoPro Hero 10 za skvelú cenu? Tu je ponuka, ktorá sa neodmieta
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.