Apple chce, aby boli jeho služby čo najdokonalejšie a chce z nich zároveň vyťažiť čo najviac, čo znamená maximálnu konektivitu medzi telefónom a všetkým, čo počas dňa používaš. Telefón môžeš mať ako taký notifikačný prístroj, ktorý ti kadečo pripomenie a ako vec dennej potreby v tomto prípade môžeme označiť napríklad také auto. Sem tam sa stane, že vo väčšom obchodnom centre nevieš, kde presne si zaparkoval. S týmto ti vie pomôcť práve zariadenie od Apple, ktoré nosíš vo svojom vrecku a má nainštalovaný operačný systém iOS 10!

Stratené auto?

Áno, určite sa pýtaš, čo za blázna to musí byť, keď nevie, kde presne zaparkoval, ale povedzme si narovinu, podobný problém s hľadaním auta vo veľkom, viacpodlažnom nákupnom centre, ktoré vôbec nepoznáš a si v ňom po prvý krát môže mať úplne každý. Rovnako tak sa môže stať aj napríklad to, že auto požičiaš známemu, ktorý ti ho zaparkuje niekde v obchodnom centre a hoci ti vysvetlí, kde zaparkoval, ty nemáš ani len potuchy, kde presne toto miesto je. Apple ráta s tým, že sa niečo podobné niekedy môže stať a tak vo svojom iOS 10 ponúka funkciu, ktorá pomôže s hľadaním auta.

- Reklama -

Dokonca sa dá táto funkcia vylepšiť natoľko, že si aj odfotíš miesto, kde si zaparkoval čím sa orientácia v obchodnom centre značne uľahčí. Keď sa nad tým zamyslíme, niečo takéto by sa dalo teoreticky použiť aj pri ukradnutých autách, na to aby to celé fungovalo totižto potrebuješ jednu zásadnú vec a tú dostaneš len v úplne nových vozidlách. Ak hádaš, že ide o CarPlay, hádaš správne. Tento operačný systém do auta, ktorý má každý majiteľ v prípade, že si ho zaškrtol v prvkoch príplatkovej výbavy a vo vrecku nosí iPhone, umožňuje mnohé dodatočné funkcie, ktoré bežný „iPhoneista“ nemá.

Update

Ako som zistil sám na vlastnej koži, funkcia funguje aj bez CarPlay, minimálne na vozidlách BMW a s príplatkovou navigáciou Professional. Telefón sa len spáruje cez Bluetooth a všetky informácie si stiahne z GPS. Sám son nič nenastavoval, všetko sa spravilo automaticky 🙂

CarPlay - svetapple.sk

Ako zapnúť túto funkciu?

Keď už sme sa teda dostali k tomuto výbornému vylepšeniu, pozrime sa na to, ako si ho aj jednoducho zapnúť. Treba zájsť do Nastavena>Mapy>Zobraziť polohu auta (úplne posledné tlačidlo). V rámčeku pod tlačidlom sa tiež môžeš dočítať to, čo sme ti oznámili aj my a teda fakt, že na to aby táto funkcia fungovala musíš mať vo svojom vozidle CarPlay, ináč to žiaľ nemá zmysel zapínať.  Pokiaľ si chceš zapnúť aj upozornenia k tejto funkcií, nastavenie je mierne komplikovanejšie.

Začneme zase v Nastaveniach no a tu pokračujeme v Hláseniach následne hľadáme aplikáciu Mapy. Akonáhle sa k nej dostaneme, rozklikneme ju a klikneme na Povoliť hlásenia. Týmto funkciu buď deaktivujeme alebo aktivujeme, záleží na tom v akej polohe je tlačidlo.

No a to je všetko. Technológia sa nám posunula o krok ďalej a to, čo sme považovali niekoľko rokov dozadu za sci-fi je dnes bezproblémov realita. Uvidíme, čoho sa dočkáme v budúcnosti, žeby sme si cez telefón privolali auto rovno ku vchodu nákupného centra bez toho, aby v ňom niekto sedel? Možné to je, veď autonómnych vozidiel jazdí už dnes pomerne dosť!

iOS10 - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.