Aj my sme zaznamenali viacero negatívnych reakcii od vás, našich čitateľov, na výdrž batérie po aktualizácii systému iOS 13.5. Dnes sa pozrieme na to, ako je to v skutočnosti na rôznych zariadeniach. Niektoré iPhony si pohoršili, iné polepšili. Model SE 2. generácie ostal v tomto smere na rovnakej úrovni.

iOS 13.5 – test výdrže batérie

Pokiaľ ste si nainštalovali update a máte podozrenie, že vám vaše zariadenie vydrží kratšie, nemusí to byť náhoda. Apple sa síce snaží neustále optimalizovať batériu tak, aby na tom bola čo najlepšie, no žiaľ, z dlhodobého hľadiska sú medzi niektorými aktualizáciami obrovské rozdiely. V dnešnom teste bol porovnávaný pôvodný iPhone SE vs. iPhone 6S vs. iPhone 7 vs. iPhone 8, vs. iPhone XR vs. iPhone 11 vs. iPhone SE 2. generácie.

Okrem toho sa v grafoch na konci objavili aj namerané hodnoty starších operačných systémov, ktoré boli dostupné doteraz: iOS 13.4.1, iOS 13.4 či iOS 13.3.1. Vďaka tomu sme získali celkom objektívny pohľad na to, kde sa výdrž zlepšila a kde zhoršila z pohľadu viacerých verzií.

Začneme najmenším modelom a to pôvodným iPhonom SE (2016). Pred iOS 13.5 si držal celkom rovnomerný výsledok benchmarku. Po update však klesol. 60 bodov je síce minimum, no pri tak malom akumulátore to už používateľ môže pocítiť. iPhone 6S (2015) na tom nie je taktiež najlepšie. Z dlhodobého hľadiska sa výdrž každou aktualizáciou zhoršuje. Kým pri iOS 13.3.1 poskytol 2000 bodov, pri iOS 13.5 je to už len 1970 bodov.

V iPhone 11/11 Pro bude mať batéria pravdepodobne dlhšiu životnosť.
iOS 13.5 – test výdrže batérie. Niektoré iPhony si pohoršili, iné naopak polepšili.

iPhone 7 (2016) sa v podstate nikam neposunul. Benchmark vykazuje rozdiel len 2 bodov, ktorý si pochopiteľne nie je možné všimnúť. Pri iPhone 8 (2017) Apple optimalizáciu mierne vylepšilo. Graf je o niečo vyššie ako predtým, no rozdiely sú zanedbateľné.

Najlepšie si v teste viedol iPhone XR (2018). Toto zariadenie narástlo oproti predošlému updatu o viac ako 500 bodov. Momentálne by mal mať XR najlepšiu výdrž spomedzi všetkých testovaných modelov. iPhone 11 (2019) sa síce prepadol, ale iba mierne. Opäť to nie je nič, čo by ste mali pocítiť na vlastnej koži (vzhľadom na kapacitu akumulátora). Na záver tu máme iPhone SE 2. generácie (2020). Aj tu je evidovaný minimálny rozdiel na úrovni 3 bodo (v neprospech aktualizácie). Reálne by teda používateľ nemal mať pocit, že je na tom výdrž horšie ako predtým.

Prečítajte si tiež  Apple hlási rozprávkové zisky. V tejto kategórii vidí spoločnosť najväčšiu perspektívu

Ako môžete sami vidieť, iOS 13.5 postihuje batériu negatívnym spôsobom najmä pri starších zariadeniach (okrem iPhonu 11), kdežto pri nových vedel dokonca v jednom prípade rapídne zlepšiť výdrž. Do komentára nám napíšte, aké máte skúsenosti vy…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.