Apple predstavil svoj nový mobilný operačný systém iOS 13 pár týždňov dozadu a ani sme sa nenazdali, už tu máme jeho 4. verejnú beta verziu, ktorá sa sústredila na úpravu stability. Ako je na tom ale výkonom. Dorovná sa aspoň na súčasný iOS 12.3.1? Pozrite si iOS 13 beta 4 vs. iOS 12 v teste rýchlosti.

Beta verzia vždycky zaostáva

Pokiaľ vezmete beta verziu čohokoľvek zvyčajne ešte nemá na to aby porazila svojho predchodcu. Je to testovacia, ešte stále otvorená verzia, ktorá vo svojom finále prinesie rôzne zmeny. Je ale dôležité aby sme skúšali beta verzie v náš vlastný prospech. Apple takto získava feedback na všetky nedokonalosti, ktoré skľúčujú systém a tak ich môže do oficiálneho releasu odstrániť.

Používatelia zase na druhej strane nedočkavo beta verzie inštalujú. Odpoveď na to prečo je veľmi jednoduchá. Sú nedočkaví a chcú si vyskúšať nový iOS medzi prvými. Na tom nie je samozrejme nič zlé. Ich iPhony sa ale stretávajú so vzácnymi problémami a chybami, ktoré doposiaľ nemali. Beta verzia napríklad priamo zhoršuje výdrž batérie. Veľa krát telefón bezdôvodne seká, mrzne, reštartuje sa (najmä v počiatočných betach).

iOS 13 beta 4. pre vývojárov je tu. Pozrite si, čo je nové. - svetapple.sk
iOS 13 beta 4 vs. iOS 12 v teste rýchlosti. – svetapple.sk

Presne preto ju môžeme označiť za horšiu voľbu oproti staršiemu, funkciami skromnejšiemu, no za to omnoho spoľahlivejšiemu systému, ktorý je dotiahnutý do poslednej bodky.

iOS 13 beta 4 a iOS 12 v teste rýchlosti

Teraz sa na internete objavilo video, ktoré porovnáva iOS 13 beta 4 a iOS 13. Ako už bolo vyššie naznačené, dvanástu verziu operačného systému zastupuje verzia 12.3.1. Testovanie je veľmi objektívne. Prebieha na starších zariadeniach, ktoré sa so systémom budú “trápiť najviac”. Jedná sa o iPhone 6S, iPhone 7 a iPhone 8. Na každom zariadení môžeme vidieť rovnaké porovnanie. No a čo sme si všimli?

Uvidíte to sami na videu ale v zásade môžeme povedať, že Apple túto betu vyladilo naozaj dobre. Ani v jednom prípade síce nevyhrala prvú súťaž, načítanie systému ale prehrala len s extrémne minimálnym alebo skôr “skoro žiadnym” náskokom. V systéme tiež občas zaváhala ale vo väčšine prípadoch excelovala a ukázala, že je naozaj rýchlejšia ako samotná predošlá verzia systému. Uvidíme ako na tom bude iOS 13 ako taký. Ten bude predstavený v septembri. Apple sľubuje, že bude rýchlejší ako iOS 12. Na porovnanie oficiálnej verzie si teda ešte budeme musieť chvíľu počkať.

zdroj: youtube

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here