Apple od roku 2007 do roku 2012 používalo 30-pinový konektor na nabíjanie iPhonu/iPadu/iPodu. V roku 2012 až do súčasnosti prešlo na lepší a menší 9-pinový konektor. Po novom by to už ale malo byť minulosťou. Nové produkty budú univerzálnejšie. iOS 13 potvrdilo USB-C v tohtoročnom iPhone

iOS 13 potvrdilo USB-C v tohtoročnom iPhone

Mobilný operačný systém, ktorý je v beta testovaní o 3 mesiace skôr ako by mala byť vydaná jeho oficiálna verzia čo to napovie o budúcnosti Apple produktov. Mnohé úniky pochádzajú práve z tohto systému a jedným z nich je aj potvrdenie informácie, že budúceho iPhony, ktoré by sme mali vidieť v septembri 2019 ponúknu práve USB-C. Istý vývojár ukázal fotografiu obrazovky na ktorej môžeme vidieť úplne iný kábel ako ten, ktorý bol zobrazovaný na ploche doteraz.

Na 100% sa síce nedá povedať, že sa jedná o USB-C ale prečo by to Apple menilo. Na pôvodnej grafike bolo krásne vidieť všetkých 9 nabíjacích pinov aby bolo jasné, čo presne zariadenie potrebuje. Po novom sa zobrazuje iba kábel, na ktorom nie je vidieť ani jeden pin a tak presne vyzerá USB-C o ktorého príchode do jablkových smartfónov sa špekuluje už dlhšie.

iOS 13 potvrdilo USB-C v tohtoročnom iPhone. Nabijeme ho z rovnakého kábla ako MacBook. - svetapple.sk
iOS 13 potvrdilo USB-C v tohtoročnom iPhone. Nabijeme ho z rovnakého kábla ako MacBook. – svetapple.sk

Čo s tým získame a čo stratíme

Určite tu vzniká aj otázka, prečo to vlastne Apple robí. Aký to bude mať reálny vplyv na zariadenie. V prvom rade je to prenosová rýchlosť dát, ktorá je pri novom konektore omnoho vyššia ako pri klasickom Lightnign kábli. V druhom rade je to univerzálnosť. Pokiaľ budete niekam cestovať a vezmete si so sebou iPhone a tiež MacBook, nebudete mať problém oba nabiť z jedného zdroja.

Čo stratíme je zaužívaný káblik, ktorý poväčšine nevlastníme jeden nakoľko sa často lámu, trhajú a podobne. Na druhú stranu USB-C je mimoriadne univerzálny konektor a už niekoľko rokov nie je problém na trhu zakúpiť za neho obrovské množstvo funkčných náhrad. Netreba sa teda zmeny báť. V roku 2012 bola omnoho tvrdšia nakoľko Lighnting bola úplná novinka.

iOS 13 potvrdilo USB-C v tohtoročnom iPhone. Nabijeme ho z rovnakého kábla ako MacBook. - svetapple.sk
Lightning bude nahradený po dlhých 7. rokoch. – svetapple.sk

zdroj: Forbes

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro sa extrémne prehrieva: Ľudia hovoria, že sa nedá držať v ruke
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJForbes
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.