Aj keď sme si mysleli, že na podobné situácie si už v Cupertine dávajú pozor, evidentne ešte stále existujú problémy v aktualizáciách operačných systémov, ktoré dokážu zásadným spôsobom spomaliť výkon zariadení. Najnovšie sa to prejavilo po update iOS 14.5.1, na ktorý sa sťažuje aj viacero našich čitateľov.

Ako uvádzajú správy z celého sveta, Apple z neznámych dôvodov „škrtí“ výkon procesora pri niektorých náročnejších úlohách, ktoré sa týkajú predovšetkým novších modelov smartfónov. Konkrétne hovoríme o minuloročnom a predminuloročnom iPhone 12 (2020), respektíve iPhone 11 (2019), ktorého procesor A13 Bionic bol pri teste u youtubera Nicka Ackermana pomalší, než čip 12 Bionic, používaný v iPhone XR (2018).

- Reklama -

Aby sme boli presnejší, konkrétne v benchmarku 3DMark dosiahol iPhone 12 a iPhone 11 horší výsledok, ako ich predchodca z roku 2018. Je dôležité poznamenať, že žiadne zo zariadení nevykazovalo výrazné známky prehriatia, čo znamená, že výkon nebol obmedzený kvôli teplote (to sa občas stáva). Samotné testy navyše prebiehali opakovane a čísla sa žiaľ zásadným spôsobom nemenili.

Zriedkavé problémy pociťujú aj majitelia starších modelov

No a aj keď sa v tomto článku hovorí predovšetkým o najnovších iPhonoch, problémy vykazujú aj niektoré staršie kúsky. Konkrétne sa podarilo zaznamenať spomalenie výkonu na iPhone 7 z roku 2016. Používatelia uvádzajú, že chyba sa dá na krátko odstrániť pomocou tvrdého reštartu, no po čase sa zvykne znovu objaviť.

Ako sme už uviedli aj vyššie, v súčasnosti nie je jasné, čo tieto problémy spôsobuje. Zatiaľ čo iOS 14.5 bol vyladený absolútne výborne, jeho drobný nástupca je pre niekoho katastrofou.

Uvidíme, ako to bude pokračovať ďalej a či sa Apple vyjadrí ku vzniknutej situácii, prípadne príde rovno s nápravou v podobe ďalšej rýchlej aktualizácie. Napíšte nám do komentára, či ste sa s niečim podobným stretli aj vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJiphonehacks
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.