Na dnešnej Keynote medzi mnohými novinkami nám dnes Apple konečne ukázalo to, na čo sa môžeme tešiť v iOS 9 a WatchOS 2. iOS 9 je ako stvorený pre iPhone 6S, 6S Plus a nový 3D Touch.

Starý známy a nový iOS 9

Pokiaľ si mal vo svojom iPhone či iPade beta verziu pre verejnosť, iOS 9 ti nebude cudzia a budeš poznať takmer všetky nové funkcie. Apple nesklamal a pripravil si opäť pár noviniek týkajúcich sa najnovšej verzie svojho operačného systému. iOS 9 je silno previazaný s novými iPhonmi, ktoré podporujú funkciu 3D Touch, s ňou je odteraz možné po stlačení aktivovať rozšírené možností aplikácii na domovskej obrazovke, kde sa po stlačení zobrazí rýchla ponuka funkcií danej aplikácie. Pri Správach napr. vytvoriť správu alebo otvoriť odkaz zo správy priamo cez vnorené okno, v Kamere urobiť selfie, video, slo-mo video, v Hudbe spustiť Beats 1, hľadať skladby, na Facebooku pridať status alebo označenie miesta. S príchodom iOS 9 budú dostupné aj nové dynamické pozadia.

- Reklama -

Skvelou novinkou, ktorej používanie musí byť naozaj užitočné, je prepnutie do multitaskingu cez 3D Touch stlačením na okraji displeja a „presunutím“ obrazovky do strán. Nové iPhony fičia na tretej generácii 64-bitových čipov nazývaných A9 s koprocesorom M9. 3D Touch má svoje opodstatnenie aj pri Fotkách, kde po stlačení sa ukáže nová funkcia Live Photos, čiže pohybujúce sa fotky. Ak si majiteľ Androidu, Apple ti uľahčí prechod na iPhone svojou aplikáciou dostupnou aj v Google Play. Zaujímavý je fakt, že Apple znížil ceny a zvýšil miesto v úložisku iCloud, ktoré po novom stojí len 0,99 USD za 50 GB, u nás to bude pravdepodobne 0,99 EUR. Doteraz si mal za 99 centov k dispozícii len 20 GB, takže ide o takmer dvojnásobné zväčšenie.

Finálna verzia bude pre všetkých dostupná 16. septembra 2015.

WatchOS 2

Rovnako ako iOS 9, aj WatchOS 2 bolo možné testovať cez beta verziu. Avšak Apple Watch nie sú tak rozšírené ako iPhony a iPady, takže málokto má skúsenosti s touto platformou. Najnovšia verzia ponúka napr. podporu aplikácie Messenger od Facebooku prispôsobenú WatchOS, nové štýly hodiniek a pozadí, nočný režim, nové aplikácie z App Store a taktiež vylepšené aplikácie pre zdravie a šport od Apple.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -