Pred 9 rokmi Apple predstavilo iPhone 2G. Revolučný smartfón, ktorý navždy zmenil to, ako sme do tej doby vnímali takéto zariadenia. Produkt je tu teda s nami už poriadne dlho. A tak dostali chlapci z istého YouTube kanálu EverythingApplePro zaujímavý nápad, kedy porovnali OS 1.0, čo bola celkom prvá verzia iOS, no a iOS 10. Ako sa za túto dlhú dobu celý systém zmenil? Pozri si porovnanie OS 1.0 vs. iOS 10.

OS 1.0

Operačný systém, ktorý sme našli v celkom prvom iPhone s označením 2G vznikol v roku 2007. Bol to naozaj veľmi strohý systém oproti tomu dnešnému. Na druhej strane môžme povedať, že sa mu podarilo predbehnúť svoju dobu. V týchto časoch totižto neexistovalo nič rýchlejšie, stabilnejšie a dá sa povedať, že ani po grafickej stránke prívetivejšie, ako práve OS 1.0. Dnes už pôsobí zastaralo, pre niekoho možno až mierne primitívne, no v časoch predstavenia to bolo niečo, čo ľudia okamžite milovali. A to aj napriek tomu, že napríklad nemal AppStore.

- Reklama -

Ten prišiel až o rok neskôr a tak si používatelia museli vystačiť s natívnymi aplikáciami priamo od Apple. Tie však museli ostať presne tak, ako ich v Apple nainštalovali. Po obrazovke sa jednoducho nedali posúvať a dokonca si človek nemohol urobiť ani ich screenshot, nakoľko systém takouto funkciou nedisponoval. Všetko sa zmenilo v roku 2008, kedy prišiel AppStore a s ním aj prvé lepšie hry, ktoré premenili pre niekoho nudný iPhone na pomerne zábavnú hračku.

Samozrejme, neboli to len hry, ktoré vtedy prišli, ale aj kvantum užitočných aplikácií, ktoré si ľudia obľúbili a zjednodušujú im život dodnes. AppStore bol fantastickým krokom vpred a to netreba zabúdať ani na to, že Steve Jobs zo začiatku nechcel, aby sa do iPhonu dali inštalovať aplikácie tretích strán. Ako sa ale neskôr ukázalo, práve tieto aplikácie ľudia milovali a stále milujú najviac, čo znamená, že pridať ich bolo jedno z najlepších rozhodnutí.

Neskôr pribudol aj “multitasking” alebo inými slovami aj možnosť prepínania aplikácií dvojitým stlačením tlačidla domov. Medzi ďalšie, modernejšie zmeny patrilo napríklad ovládacie centrum či notifikačné centrum. Ovládacie centrum prišlo v iOS 7, notifikačné ešte o generáciu skôr.

OS 1.0 vs. iOS 10 - svetapple.sk
OS 1.0 vs. iOS 10 – iOS 1.0 – svetapple.sk

No a ako sme na tom dnes?

V krátkosti sme si povedali niečo o systéme, ako sme ho poznali doteraz. Pomerne strohý a jednoduchý. Ako sme už spomenuli, AppStore neexistoval, a tak sa žiadne appky nedali inštalovať. V prvej verzií sa teda pochopiteľne ani nedalo posúvať menu, čo si už dnes nevieme ani predstaviť. Je to obrovská zmena.

iPhone sa zmenil a s ním sa menil aj operačný systém. Pribudlo Touch ID, čím sa zmenil koncept odomykania telefónu, minimálne v iOS 10. Po deviatich rokoch sme sa totiž navždy rozlúčili s originálnym slide to unlock tlačidlom. Tiež na uzamknutú plochu pribudli novinky ako widgety či fotoaparát, ktorý tu bol síce už aj vo veľa verziách predtým, no spôsob akým ho budeme otvárať od septembra sa opäť trošku zmení. Na videu uvidíš prakticky všetko, čo potrebuješ vedieť, a nás zaujíma, aký máš názor na systém ty. Dospelo Apple k niečomu lepšiemu za tých 9 rokov alebo by sa dal OS 1.0 s pár ďalšími možnosťami navyše používať aj dodnes? Svoje názory nám napíš do komentárov.

OS 1.0 vs. iOS 10

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.