Prednedávnom som riešil menšiu dilemu, rozmýšľal som, ktoré zariadenie je pre mňa ako používateľa lepšie. Nevedel som sa totiž rozhodnúť či je lepšie PS Vita alebo iPad mini.

PS Vita

PS Vita bola uvedená na trh ešte na prelome rokov 2011-2012 ako nástupca legendárneho PSP (Playstation Portable). Autori tejto vreckovej hernej konzoly chceli posunúť hranie hier určených priamo pre ňu na úplne inú úroveň, a tak zariadenie vybavili niekoľkými zaujímavými technologickými riešeniami. Ponúka 5″ OLED displej, ktorého rozlíšenie je 960×544, a tak si na ňom užijete množstvo skvelých herných titulov či filmov. Ďalšou nespornou výhodou je ovládanie. To má totiž Vita už vstavané a tak vám na displeji nebudú zavadzať prsty. Okrem iného v konzole nájdete aj dva fotoaparáty či Wi-fi a dotykový displej. Oficiálna cena je 199€ no na Slovensku sa dá kúpiť aj lacnejšie. Istou výhodou Vity je minimálne to, že jej úložisko sa dá rozšíriť o pamäťové karty. Konzola však mierne stráca na hrách, ktoré sú oproti tým z AppStore omnoho drahšie a čast krát ani neponúknu lepší herný zážitok!

ps-vita
PS Vita je prvotne určená na hranie – svetapple.sk

iPad mini

iPad mini, predstavený v roku 2012, je prvým malým tabletom Jablkovej spoločnosti. Prakticky všetko ovládate cez 7,9″ dotykový LCD displej, ktorého rozlíšenie je 1024×768. Jasnou nevýhodou oproti PS Vita je jednoznačne to, že hry a aplikácie môžte ovládať len na dotykovom displeji, a tak si zvyknú niektorí používatelia dokupovať rôzne  herné ovládače. Aj napriek tomu, že jeho hardware prakticky pochádza z ešte o rok staršieho iPhonu 4S, stále na ňom rozbehnete aj tie najnovšie herné tituly. iPad však nebol vytvorený len na hranie hier, a tak ponúka v podstate omnoho viac ako Vita. Jednoduchšie prezeranie webových lokalít či sociálnych sietí, alebo len fotografovanie alebo natáčanie videa kvalitným iSight 5 Mpx fotoaparátom. Cena za základný model je 299$/€. Nevýhodu oproti PS Vite je však, že má vstavaných len 16 Gb úložiska, ktoré nejde rozšíriť a pokiaľ by ste chceli viac, musíte si priplatiť ďalších 100$/€. Pri dvojnásobnej sume si však rozhodne rozmyslíte, či nechcete radšej Vitu. Na druhej strane však ušetríte minimálne na hrách, keďže v AppStore stoja lepšie herné tituly medzi 2-6 €, výnimočne viac. Pri PS Vita budete platiť  10 až 40 €.

ipad-mini-retina-theverge-1_1020_verge_medium_landscape
S iPadom si užijete rozhodne viacej zábavy! – svetapple.sk

Konečný verdikt

Aj napriek tomu, že PS Vita je herná konzola, na ktorej sa hry hrajú rozhodne lepšie ako na iPade a niektoré sú o úroveň vyššie, my by sme radšej dali prednosť nášmu milovanému iPadu. Môžte s ním totiž robiť omnoho viac ako s Vitou, a hry sú minimálne o 80% lacnejšie. Pokiaľ ste teda milovník herných titulov a potrpíte si na ovládanie, kúpte si Vitu. Ak však máte aj iné záujmy ako hrať od rána do večera hry, dajte prednosť iPadu!

vita015
PS Vita je prvotne určená na hranie hier, preto je aj zážitok z ich hrania omnoho lepší – svetapple.sk
iPadMinigaming
Na iPade si zasa užijete množstvo inej zábavy, pokiaľ však budete mať chuť hrať, o nič neprídete – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.