Už roky sa vo svete Apple po predstavení prvého iPadu hovorilo o tom, že Apple predstaví menší a väčší iPad. Zatiaľ, čo dnes tu už máme štvrtú generáciu menšieho iPadu mini, väčší iPad sa stal realitou až tento rok. Apple predstavil iPad pro tento rok po boku nového iPhonu, no do predaja sa dostal až minulú stredu.

Dnes som sa rozhodol navštíviť predajňu iStores v košickom Auparku a pozrieť sa na to, čo nový prírastok v rodine iOS dokáže.

Rad na vyskúšanie

Týmto som bol ozaj prekvapený. To, že fanúšikovia vystávajú rady a stanujú pred obchodmi pred predstavením nových produktov je síce tak trochu fanatizmom, ale u Apple už tradíciou. No to, že kým sa dnes dostanem k vyskúšaniu nového iPadu Pro budem musieť nejakú chvíľu počkať, kým sa dostanem na rad, som nečakal.

Bol som celkom prekvapený, aký je o toto zariadenie záujem a koľko ľudí si prichádzalo tento zaujímavý kúsok prehliadnuť. Jedným nedostatkom bolo, že k dispozícií bol len jeden výstavný kus. Viem, nejedná sa o oficiálny Apple store, no ešte jeden kus by nebol úplne od veci.

image

Najväčší iOS

Prvýkrát sa nám systém iOS ukazuje vo svojej plnej kráse na takmer 13 palcovom displeji. Nádhera. Veľký displej dáva používaniu iOS úplne nový rozmer. Ten objavíte hlavne pri multitaskingu, ktorý značne uľahčuje prácu. A toto je podľa môjho názoru hlavný dôvod existencie nového iPadu. Tento iPad rozhodne nie je na rýchle zapisovanie poznámok, surfovanie na internete, fotenie, manažovanie noviniek.

Tento iPad je nástroj na prácu. Rozhodne nie je pre tých, ktorí chcú tablet ako pomocníka k notebooku. iPad Pro je určený dizajnérom, architektom, fotografom, kameramanom, strihačom a iným, ktorým veľký displej, iOS a nový Apple Pencil dajú iný rozmer ako mala práca s iPadom doteraz. Je obrovská škoda, že Apple Pencil sa ešte nepredáva, no podľa slov Apple, by sa tak malo stať približne do 4-5 týždňov, takže čo dokáže uvidíme až niekedy okolo Vianoc.

Dokonalý obraz aj zvuk

Práca so zvukom bude na novom iPade taktiež zážitkom. iPad pro nie je určite nástrojom na počúvanie hudby, keď ho máte niekde pohodený v taške. Ponúka však štvoricu stereo reproduktorov, ktoré znejú ozaj dobre už na prvé počutie. Je zjavné, že okrem práce je nový iPad skvelým nástrojom na sledovanie a strih videí. Ideálne na sledovanie nejakého dobrého filmu po náročnom pracovnom dni. 🙂

image

Chýba 3D touch

3D Touch bol predstavený tento rok spoločne s novým iPhonom 6S a iPhonom 6S Plus. Okrem novej farby Rose Gold, je táto funkcia jednou z najlákavejších noviniek v novom iPhone. iPhone 6S nevlastním, preto neviem posúdiť aké je použitie tejto funkcie v praxi pri bežnom používaní, no myslím, že na novom iPade by mala táto funkcia veľký potenciál a dala by používaniu tejto Pro verzie iPadu zas iný rozmer.

Zhrnutie

iPad Pro by sme mohli porovnať k spoľahlivej dodávke. Svoje uplatnenie si nájde, ale rozhodne sa nestane rodinným autom. Bude zariadením, ktoré bude súčasťou práce grafikov, dizajnérov, DJ-ov, návrhárov a ostatných. Tí ho budú milovať. Bežného zákazníka nadrozmerné zariadenie zaujme, ale na bežné používanie je stále správnou voľbou klasický iPad Air alebo iPad mini.

iPad Pro je zariadenie pre tých, ktorí hľadajú zariadenie s funkčnosťou a jednoduchosťou iOS a výkonom Macbooku. Ozaj sa však teším na Apple Pencil, ktoré spustilo vlnu „Steve sa musí obracať v hrobe“. Nie. Steve Jobs kritizoval stylus. Toto je Apple Pencil. Zariadenie, ktoré neslúži na ovládanie nového iPadu. Apple Pencil dáva iPadu úplne nový rozmer. A ja verím, že sám Steve by bol na toto zariadenie hrdý.

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here