Nedávne výskumy spoločnosti JP Morgan ukázali jeden zaujímavý fakt. Okrem toho, že ľudia po takmer roku konečne začínajú vo väčšom nakupovať iPhone 14 a nie iPhone 13, v predajoch tvorí niekoľko percent aj starší iPhone 11. Na tomto zariadení už síce po technickej aj vizuálnej stránke cítiť zub času, no to evidentne nevadí zákazníkom, ktorí ho stále veľmi ochotne nakupujú. Pri cenách, za ktoré sa dá v súčasnosti zaobstarať, sa tomu úprimne nečudujeme.

iPhone 11 má ešte zaoblený dizajn, ktorý sa však podľa mnohých používateľov pohodlnejšie drží v rukách. Taktiež tu nájdete Face ID v rámci veľkého, až 6,1″ edge-to-edge displeja či dvojicu zadných kamier na zadnej strane. iPhone 11 dostal do vienka dnes už starší čip A13 Bionic, no vďaka modernému výrobnému procesu (7 nm) má stále čo ponúknuť a dokáže prekonať väčšinu konkurentov s Androidom, ktorí sa predávajú v podobnej cenovej relácii. No a keď už sme pri tom, koľko vlastne iPhone 11 stojí?

V čase uvedenia na trh sa tento model predával za 799 €, avšak to je dávna minulosť. Dnes už ho viete získať skoro za polovičnú sumu. Po kliknutí na tento odkaz kúpite iPhone 11 len za 425 €, čo je dokonca menej, než za koľko sa predáva iPhone SE 3. generácie z roku 2022, ktorý zdieľa dizajnové prvky s iPhonom 8 z roku 2017. Aj to je koniec koncov dôvod, prečo pred týmto smartfónom ľudia uprednostňujú starší iPhone 11.

iPhone 11 je v zľave
Zdroj: Unsplash / David Švihovec / Geometric Photography (úprava redakcie)

Áno, nemajú v ňom k dispozícii 5 nm čip A15 Bionic s extrémnym výkonom a taktiež sa nemôžu spoľahnúť na modernejšie a rýchlejšie 5G pripojenie. Na druhej strane, v rámci malého 4,7″ displeja si veľa ľudí tieto technológie v praxi ani nevie užiť.

Na Slovensku je navyše oveľa lepšie rozšírené 4G a každý kto ho mal možnosť porovnať s 5G si určite všimol, že to v rámci bežnej prevádzky nie je až tak zásadný rozdiel.

iPhone SE 3 je pre mnohých ľudí menej atraktívny, ako iPhone 11

iPhone SE 3
Zdroj: Trusted Reviews

iPhone SE 3. generácie sa štandardne predáva za 549 €, avšak po kliknutí na tento odkaz ho môžete získať už od 435 €. Cena je teda o málo vyššia, než pri iPhone 11 a zákazníci pritom dostávajú zariadenie, ktorého základy dizajnu siahajú ešte do roku 2014, kedy prišiel na trh iPhone 6 (po prvýkrát so 4,7″ displejom).

Prečítajte si tiež  iPhone 13 Pro Max s 1 TB úložiskom je ten najdrahší iPhone, aký sme kedy videli

Niet sa čo preto čudovať faktu, že si ľudia radšej kupujú menej výkonné, no hardvérovo a dizajnovo modernejšie modely.

iPhone 11 má až dvojicu fotoaparátov na zadnej strane a podporuje dokonca aj nočný režim, čo sa iPhone SE 3 nenaučil. Taktiež si tu môžete užívať vďaka dvom šošovkám oveľa lepšie portrétne fotografie (nielen v rámci softvéru) a v neposlednom rade dostanete v iPhone 11 aj väčší 3 110 mAh akumulátor s perfektnou výdržou batérie. Čo viac si teda priať? Snáď len iPhone 12.

iPhone 12 ako najvýhodnejšia voľba v roku 2023? 

iPhone 12 mini
Zdroj: Unsplash / Pinho / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Na záver by nám totiž nedalo nespomenúť, že absolútne najlepšou voľbou, akú dnes môže záujemca o prvý / nový iPhone urobiť v rámci pomeru cena vs. výkon vs. protihodnota, je výber dvanástej generácie.

Tá má k dispozícii modernejší hranatý dizajn, OLED displej s vyšším rozlíšením a krycím sklíčkom Ceramic Shield, výkonnejší procesor A14 Bionic vyrábaný inovovaným 5 nm procesom, 5G pripojenie, lepšie fotoaparáty, lepšie video, perfektnú výdrž batérie na jedno nabitie vďaka dostatočnému 2 815 mAh akumulátoru a tiež MagSafe systém s 15 W výkonom.

Loopi Eco Case
Reklama

A hoci je cena o čosi vyššia, v tomto prípade príplatok skutočne stojí za to. Apple iPhone 12 sa predáva ešte aj dnes za mastných 799 €. Po kliknutí na tento odkaz ale telefón kúpite od 589 €, vďaka čomu na ňom poriadne ušetríte.

Iste, je to o zhruba 160 € viac v porovnaní s o rok starším iPhonom 11, no okrem lepšieho hardvéru tu človek dostane aj minimálne o rok dlhšiu podporu zo strany najnovších aktualizácii softvéru.

V roku 2023 to pri iPhone 12 stále predstavuje minimálne ďalšie 3 roky podpory, čo je veľmi slušná doba. Pri iPhone 11 sa musíte zmieriť s tým, že iOS 20 doň už s najväčšou pravdepodobnosťou nenainštalujete.

iPhone 12
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / Anh Nhat (úprava redakcie)

Rozhodnutie, ktoré zariadenie si napokon vybrať nechávame na vás. Treba si veľmi dobre zvážiť, či skutočne podporujete extrémny výkon a 5G, alebo viac oceníte väčší displej, pohodlnejšie odomykanie a kvalitnejšie kamery. Takisto je tu možnosť získať oboje v modernejšom balení za stále dostupnú, no o objektívne výrazne vyššiu cenu.

Príslušenstvo od Loopi vám telefóny ochráni pred pádmi

Loopi Bio Case
Zdroj: Loopi

Pokiaľ si kúpite nový iPhone (nezáleží aký model), vyskúšajte aj jeden z našich krytov, ktoré predávame na internetovom obchode Loopi.sk. K dispozícii máme ekologické, transparentné a tiež veľmi odolné silikónové kryty s podporou MagSafe.

Vyberie si tu jednoducho úplne každý a za obaly zaplatíte férovú cenu. Navyše, ak si zvolíte možnosť platby cez Apple Pay, dostanete aj drobnú zľavu, ako pozornosť z našej strany!

Prečítajte si tiež  Budúce Apple Watch X dorazia s prelomovou funkciou: Môže vám zachrániť život

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -