iPhone 11 príde už o mesiac. Jeho dizajn bude skoro rovnaký ako dizajn súčasných modelov. Doteraz sme si mysleli, že sa bude líšiť iba šošovkou fotoaparátu. Teraz sa však objavuje ešte jedna vec. iPhone 11 nebude mať klasické sklo na zadnej strane. Bude matné.

iPhone 11 nebude mať klasické sklo na zadnej strane. Bude matné.

Ako sa ukazuje, jablková spoločnosť bude chcieť odlíšiť súčasný iPhone XR, XS a XS Max od septembrových modelov, ktoré by sa mali nazývať iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Doteraz sme si mysleli, že na to bude stačiť len dvojitá, prípadne trojitá šošovka fotoaparátu v tvare štvorca.

Ako sa ale ukazuje, firma má v zálohe ešte jednu vec. Tou je celkový dizajn zadného skla. Malo by byť matné, čo mierne odlíši vizuál najmä na slnku či pri inom svetle. Telefón by mal vďaka tomu vyzerať ináč a povedzme o čosi viac originálnejšie. Predsa len matné sklo v spotrebnej elektronike nie je úplne bežné.

Apple sa pre tento krok rozhodol ešte z jedného dôvodu. V kombinácii s hliníkom alebo hliníkovou štruktúrou pod sklom to bude celé vyzerať fantasticky. Môže to mať ale predsa len svoje mínusy. O tých si povieme nižšie.

iPhone XI (2019) a fotorealistické rendery. - svetapple.sk
iPhone XI (2019) a fotorealistické rendery. – svetapple.sk

Hliník alebo sklo? Vyzerá to tak že oboje

Ani jeden materiál nie je úplne dokonalý. Podľa nášho názoru vyzerá sklo na zadnej strane zariadenia omnoho lepšie ako hliník avšak má svoje nevýhody. Jednou z nich sú viditeľné otlačky prstov a mastnoty, ktoré nevyzerajú veľmi dobre. Druhou potom celkové riziko rozbitia.

Telefón používame tak, že nám jednoducho môže vypadnúť z ruky a pri nešťastnom páde nás môže stáť výmena takéhoto skla aj niekoľko stoviek eur. Na druhú stranu má ale sklo jednu veľkú výhodu. Tou je komfort pri držaní skla v ruke. Jeho štruktúra jednoducho umožňuje to aby sa nám po prstoch neskĺzalo. Riziko pádu je teda teoreticky nižšie.

Hliník je na druhú stranu úplne matný takže niekto môže mať problém práve so šmýkaním. Vydrží viac ale môžeme ho viditeľne poškriabať prípadne náhodou mierne preliačiť, ohnúť. Navyše vizuálna stránka nám príde o čosi nudnejšia (to je však všetko osobný názor).

Apple by ale mohlo tento rok skĺbiť oboje do jedného. Telefón by mal vlastnosti skla. Avšak matného skla, takže by sa zrejme trochu zhoršilo držanie v ruke. Na druhú stranu bude ale priamo pod sklom hliníková štruktúra. Suma sumárom by sme teda mali získať niečo, čo vznikne kombináciou experimentovania s oboma materiálmi.

Prečítajte si tiež  Apple práve vydalo iOS 13.2.3 a iPadOS 13.2.3. Aktualizácia opravuje tieto chyby...

Tento koncept iPhonu 11 sa vám páčil najviac. - svetapple.sk
iPhone 11 nebude mať klasické sklo na zadnej strane. Bude matné. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.