Jablková spoločnosť predstavila svoju vlajkovú loď minulý týždeň. Dnes po niekoľkých dňoch zisťujeme ďalšie zásadné informácie. Hoci má zariadenie o 4 hodiny lepšiu výdrž batérie, odnieslo si to jeho telo. iPhone 11 Pro je hrubší ako jeho predchodca iPhone XS.

Doba “tenkého dizajnu” končí

Treba tu ale podotknúť, že toto zariadenie malo okrem slabej výdrže aj veľký problém. Pri trochu väčšom tlaku sa jeho hliníková konštrukcia ohla. Už v tomto období používatelia volali po zmene. Firma sa však tvárila, že prosby nepočuje. Na miesto tenkého dizajnu už roky žiadame lepšiu výdrž batérie. V roku 2015 vyšiel iPhone 6S.

Hoci je nový iPhone 11 Pro o čosi hrubší ako jeho predchodca, iPhone XS Max stále to zase nie je také zlé. Môžeme tu ale pozorovať zaujímavý trend, ktorý sa po rokoch mení. Kým ešte prednedávnom sa výrobcovia predbiehali v tom, koho zariadenie poskytne tenší dizajn, dnes môžeme sledovať to, že na tomto atribúte už až tak moc nezáleží. Napríklad v takom roku 2014 to ale bol závod, kvôli ktorému trpel aj samotný iPhone 6. Apple ho síce dokázal urobiť len v hrúbke 6,9 mm.

iPhone 11 Pro je hrubší ako jeho predchodca iPhone XS. - svetapple.sk
Staršie modely sa kvôli “dizajnu” ohýbali – svetapple.sk

Možno ste si ani nevšimli, no ten už mal hrúbku 7,1 mm. Nie je to veľký rozdiel ale stále to nie je moc. iPhone 7 bol prakticky totožný a model 8 opäť pribral na 7,3 mm. Napokon tu môžeme spomenúť ešte iPhone X, ktorý mal v roku 2017 “až” 7,7 mm a jeho brat, ktorý pšiel o rok neskôr a bol označený ako XR až 8,3 mm! To už je oproti 6,9 mm veru citeľný rozdiel (aj viditeľný ale pravdepodobne nikomu neprekážal). Každé nové zariadenie malo lepšiu výdrž batérie. Minuloročný model XS mal tiež 7,7 mm (tak ako model X). Jeho nástupca je ale zase hrubší.

iPhone 11 Pro dobieha model 11

iPhone 11 Pro naživo. Zariadenie pre skutočných profesionálov. - svetapple.sk
iPhone 11 Pro je hrubší ako jeho predchodca iPhone XS. – svetapple.sk

Nová vlajková loď spoločnosti Apple sa evidentne nesústredila na svoju “štíhlu” linku a namiesto toho uprednostnila odolnosť a výdrž batérie. Tento krok oceňujeme. Rozdiel nebudete ani vnímať, iPhone 11 Pro má len o 0,4 mm viac ako iPhone XS.

Dostal sa teda na hodnotu 8,1 mm čo síce nie je také strašné ale ukazuje sa, že jablkovej spoločnosti už na tomto atribúte príliš nezáleží. Na miesto toho tu máme vylepšený, podľa Applu aj odolnejší dizajn, vďaka ktorému by sa zariadenie nemalo rozbiť hneď pri prvom nešťastnom páde a tiež vylepšenú výdrž batérie. Tá vzrástla razantne až o 4 hodiny (v prípade 5,8″ modelu). Dá sa teda povedať, že telefón bude stáť oveľa viac za to.

Navyše v hrúbke dobieha aj model 11 či XR. Tie sú úplne totožné. Ak si ale zakúpite iPhone 11 Pro Max dostanete totožnú hrúbku s modelom 11 Pro. Výdrž batérie tohto zariadenia vzrástla až o 5 hodín…

iPhone 11 Pro je hrubší ako jeho predchodca iPhone XS. - svetapple.sk
iPhone 11 Pro je hrubší ako jeho predchodca iPhone XS. – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here