Ako iste viete, iPhone 12 a iPhone 12 Pro dostali 2885 mAh akumulátor, čím si po stránke kapacity medziročne pohoršili. Napriek tomu je tu ale výkonnejší procesor, ktorý to má dorovnať. Podarilo sa? To uvidíte v nasledujúcom teste.

V niektorých oblastiach iPhone 12/12 Pro exceloval, v iných dopadol katastrofálne

Nedávny test všetkých aktuálne predávaných smartfónov od Apple, nám utvoril pekný obraz o výdrži batérie. Omnoho komplexnejšie to ale zhrnuli v redakcii portálu PhoneArena.

Nové iPhony porovnali s predchodcami a s konkurenčnými zariadeniami. Výsledky sú v niektorých prípadoch až šokujúco prekvapivé. Žiaľ, nemyslíme to v dobrom slova zmysle.

V grafoch v galérii môžete vidieť, ako sa novinkám darilo samostatných testoch. Tým prvým bolo vyhľadávanie na internete, druhým prehrávanie videa na YouTube a tretím hranie 3D hier. No a kým v jednej oblasti iPhone 12/12 Pro exceloval, v druhej úplne pohorel.

Apple sľubuje extrémne výkonný čip A14 Bionic vyrobený 5nm procesom. Fanúšikom hier poskytuje o 50% vyššiu výkonnosť v rámci GPU. No a aj keď by mal byť v praxi šetrnejší, ukazuje sa, že to nie je pravda.

Pokiaľ sa pozrieme na spomínané vyhľadávanie na internete, tu si iPhone 12/12 Pro viedol vynikajúco. Z aktuálnej ponuky konkurentov ho poráža iba Google Pixel 5 a to o cca 5 minút čistého času.

Pokiaľ budeme pokračovať nižšie k prehrávaniu videa, dozvieme sa, že telefóny neurobili žiaden medzigeneračný posun. V oboch prípadoch síce porážajú iPhone 11 Pro, no nie štandardný, 6,1″ iPhone 11. Rozdiel je na úrovni cca pol hodiny.

Mimoriadne zlý výsledok pri 3D hrách

No a nakoniec to najhoršie. Pokiaľ ste sa tešili na hranie svojej obľúbenej 3D hry s nádhernou grafikou, pravdepodobne vás sklameme.

iPhone 12 a ani iPhone 12 Pro to vôbec nezvládajú. Ich výdrž batérie je dramaticky nižšia v porovnaní so všetkými ostnatými zariadeniami.

Prekonal ich dokonca aj iPhone SE 2. generácie, ktorý má len 1810mAh akumulátor (a to o dve hodiny).

Kým iPhone 11 vydržal 7 hodín a 37 minút, nástupca dosiahol iba 3 hodiny a 1 minútu. Áno, čítate správne… Autori testu tvrdili, že zariadenie sa pri hraní hier značne prehrievalo a batéria ubúdala enormným tempom.

Ťažko povedať v čom je chyba, no dúfame, že za to môže iba horšia softvérová optimalizácia, ktorá sa dá napraviť.

Takéto výsledky ale nie sú uspokojivé a na iPhone 12 vrhajú veľmi zlé svetlo. Uvidíme, ako sa k tomu postaví Apple a či problém nejakým spôsobom vyrieši. Pokiaľ sa nedočkáme žiadaného výsledku opravy, super-výkonný procesor A14 Bionic + o 50% výkonnejšia grafika budú úplne na nič. V praxi ich nevyužijeme.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 Pro Max koncept. Pozrite sa ako by mohla vyzerať budúcnosť.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.