Počas medzinárodnej súťaže kybernetickej bezpečnosti Tianfu Cup sa poddal najnovší iPhone 13 Pro s operačným systémom iOS 15 šikovnému čínskemu hackerovi menom Qi’an Pangu za jedinú sekundu.

Ten je známy tým, že spolu s ďalšími kolegami dlhé roky prinášal Jailbreak (s názvom Pangu).

Hack, ktorý autor použil sprístupnil „útek z väzenia“ pomocou kliknutia na odkaz v prehliadači safari. Hacker na druhej strane dokázal v tejto situácii okamžite prevziať kontrolu nad spomínaným iPhonom 13.

Pochopiteľne, keďže išlo o súťaž, Qi’an Pangu dostal aj patričné finančné ohodnotenie vo výške až 300 000 $ (cca 256 000 €). Ako sám uvádza, doposiaľ ide o prvý úspešný pokus o Jailbreak iPhonu 13 Pro s iOS 15.

Ako sa podarilo hacknúť najnovšie Apple zariadenie?

Určite vás teraz zaujíma ako je možné, že sa podarilo hacknúť najnovšie Apple zariadenie. Odpoveď zas nie je až taká zložitá.

Hoci firma dbá na bezpečnosť, iOS 15 prináša viacero zraniteľných miest v Safari a nepomáha ani čip A15 Bionic, ktorý zďaleka nie je bez chýb.

Hacker teda musel obísť hneď niekoľko stupňov bezpečnostnej ochrany aby dostal do zariadenia svoj softvér. Ten mu následne poskytol prístup ku všetkým údajom obete ako sú napríklad správy, fotografie, videá, aplikácie a podobne.

Desivá informácia na záver 

iPhone 13 Pro closeupNo a hoci to znie celé ako sci-fi, to najhoršie príde až na záver. Ako sme už uviedli, na to aby sa vám tento vírus za jedinú sekundu nainštaloval do zariadenia stačí kliknúť na nesprávny odkaz v Safari.

Problém je však v tom, že majiteľ iPhonu 13 s iOS 15 ani nemusí vedieť, čomu vlastne čelí. Malware je nainštalovaný úplne potichu a pre obeť je neviditeľný.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako používať portrétny režim na iPhone a docieliť fantastické výsledky?

Apple však našťastie už o všetkom vie a v súčasnosti má plné ruky práce s opravou viacerých bezpečnostných exploitov, ktoré si budú vyžadovať ďalšie aktualizácie.

No a aby ste predišli podobným problémom aj vy, určite si do iPhonu nainštalujte vždy najnovší softvér. V poslednom prípade to bol iOS 15.1, ktorý taktiež môže rušiť cesty podobným nepríjemnostiam.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -