Spoločnosť Apple sa vždy veľmi rada chválila svojimi úspešnými predajmi, ale čím sa už tak rada nechválila bol napríklad fakt, koľko ju v skutočnosti stoja jednotlivé zariadenia na výrobe. To samozrejme nevadí, pretože to môžeme brať ako tajomstvo za produktom, ktorý je v súčasnosti vo svojej kategórií ten najlepší na svete. Predsalen sú spoločnosti, ktoré cenu vedia odhadnúť a najnovšie sa podarilo aspoň približne zistiť, koľko Apple za iPhone platí.

iPhone zdražel

iPhone zdražel, a to si všimol určite nejeden skalný fanúšik Apple, ktorý bol pripravený kúpiť si ho, no prekvapila ho cenovka, ktorá je o 49 € vyššia (minimálne v Nemeckom Apple Store). To určite nepoteší nikoho, kto sa chystal zo svojho Androidu na tento telefón prejsť. Dôvodom môže byť aj fakt, že Apple platí na výrobe za tento telefón o čosi viac ako minulý rok. Ide asi o 20$. To však neznamená, že nemôže zarobiť ešte viac ako minulý rok!

Pokiaľ by sme si to zobrali pekne porade, zistili by sme, že iPhone 6S stojí na výrobe 211,50$. Väčší model 6S Plus potom vyjde Apple asi na 236$. Cena za displeje, ktoré majú v sebe zabudovanú tiež funkciu Force Touch sa vraj mala mala vyšplhať na 52,50$ čím ide o najdrahší komponent pre tento iPhone. Samozrejme, dosť drahý je aj čip Apple A9, ktorý je druhým najdrahším komponentom. Jeho cena sa vyšplhala na 22$ za kus. Za 2GB DRAM  Apple platí celých 17$ a za čip od Qalcommu 11$.

Zvyšné komponenty potom nestoja viac ako 10$. Nakoniec sa teda dostaneme na vyššie spomenutú hodnotu 211,50$ či 236$ na základe čoho zistíme, že Apple na nových iPhonoch zarába nenormálne sumy. Netreba tu ale zabúdať ani na to, že spoločnosť prepravuje telefóny pomerne drahým spôsobom (leteckou dopravou) a vývoj asi tiež nebol najlacnejší. Pár miliónikov teda určite stál, ale my sme za celú redakciu presvedčení, že peniaze za vývoj sa Apple vrátili behom prvých troch dní predaja.

iphone6s-ifixit

Prečítajte si tiež  Apple plánuje novú hardvérovú službu predplatného pre iPhone a iPad
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.