Spoločnosť Apple sa vždy veľmi rada chválila svojimi úspešnými predajmi, ale čím sa už tak rada nechválila bol napríklad fakt, koľko ju v skutočnosti stoja jednotlivé zariadenia na výrobe. To samozrejme nevadí, pretože to môžeme brať ako tajomstvo za produktom, ktorý je v súčasnosti vo svojej kategórií ten najlepší na svete. Predsalen sú spoločnosti, ktoré cenu vedia odhadnúť a najnovšie sa podarilo aspoň približne zistiť, koľko Apple za iPhone platí.

iPhone zdražel

iPhone zdražel, a to si všimol určite nejeden skalný fanúšik Apple, ktorý bol pripravený kúpiť si ho, no prekvapila ho cenovka, ktorá je o 49 € vyššia (minimálne v Nemeckom Apple Store). To určite nepoteší nikoho, kto sa chystal zo svojho Androidu na tento telefón prejsť. Dôvodom môže byť aj fakt, že Apple platí na výrobe za tento telefón o čosi viac ako minulý rok. Ide asi o 20$. To však neznamená, že nemôže zarobiť ešte viac ako minulý rok!

- Reklama -

Pokiaľ by sme si to zobrali pekne porade, zistili by sme, že iPhone 6S stojí na výrobe 211,50$. Väčší model 6S Plus potom vyjde Apple asi na 236$. Cena za displeje, ktoré majú v sebe zabudovanú tiež funkciu Force Touch sa vraj mala mala vyšplhať na 52,50$ čím ide o najdrahší komponent pre tento iPhone. Samozrejme, dosť drahý je aj čip Apple A9, ktorý je druhým najdrahším komponentom. Jeho cena sa vyšplhala na 22$ za kus. Za 2GB DRAM  Apple platí celých 17$ a za čip od Qalcommu 11$.

Zvyšné komponenty potom nestoja viac ako 10$. Nakoniec sa teda dostaneme na vyššie spomenutú hodnotu 211,50$ či 236$ na základe čoho zistíme, že Apple na nových iPhonoch zarába nenormálne sumy. Netreba tu ale zabúdať ani na to, že spoločnosť prepravuje telefóny pomerne drahým spôsobom (leteckou dopravou) a vývoj asi tiež nebol najlacnejší. Pár miliónikov teda určite stál, ale my sme za celú redakciu presvedčení, že peniaze za vývoj sa Apple vrátili behom prvých troch dní predaja.

iphone6s-ifixit

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

3 KOMENTÁRE

 1. takže 52,50 + 22 + 17 + 11 + “nestoja viac ako 10” = 211,50 ???
  leteckú dopravu a vývoj (dosť podhodnotene) tam máte spomenuté – a kde je zvyšná logistika, marketing, infraštruktúra, odpisy, predaj, platy zamestnancov a predajcov?
  netvrdím, že na svojich produktoch apple nezarába veľa, ale na stránke svetapple by som nečakal takýto diletantský protiapplovský článok…

  • Samozrejme, že to bolo myslené tak, že každý ďalší nie je drahší ako 10 dolárov. Počítať ešte vieme, takže niekedy sa možno treba zamyslieť pred okamžitým vylievaním názorov…

   Čo sa týka ďalších vecí, ktoré tam máš spomenuté, niektoré sú zahrnuté vo vývoji (ako napr. marketing), ale niektoré ďalšie ani nie je možné zahrnúť, nakoľko takisto, ako má firma ďalšie náklady (platy, odpisy, infraštruktúra), takisto má aj ďalšie produkty, ktoré jej zarábajú peniaze určené aj na tieto náklady.

   Neviem si predstaviť vzorec, akým by si prevádzkové náklady spoločnosti premietol to 1ks vyrobeného iPhonu, nie sme tu na pôde ekonomicko-matematickej fakulty a myslím, že tak, ako to je v článku napísané, dostatočne odráža realitu a taktiež je to dostatočne jednoduché na čítanie a pochopenie.

   Mimochodom, v celom článku nevidím ani jedno slovo alebo slovné spojenie, ktoré by pôsobili protiapplovsky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here