Apple už usilovne pracuje na tom, aby fungovalo všetko ako má a všetky nové iPhony boli včas na predajných pultoch. Aj preto sa rozhodlo, že nový model 7 a 7 Plus (Martin Hájek ho označil ako iPhone 7 Pro) začne vyrábať o čosi skôr, aby dokázalo naplniť dopyt, ktorý má byť výnimočne počas tohto roka rekordný. Dizajn iPhonu 7 už poznáme, postarali sa o to úniky, Martin Hájek to ale skompletizoval a vytvoril dokonalé 3D rendre!

iPhone 7 a “iPhone 7 Pro”

Vo svete je veľmi veľa šikovných dizajnérov, ktorí sú doslova profesionálmi v 3D programoch aj keď majú ešte relatívne nízky vek. Hovoríme napríklad o Milošovi Belancovi z DeepMindu, ktorý pre nás už dávnejšie urobil takmer dokonalý koncept iPhonu 7 s “fullscreen” obrazovkou. Tento koncept videli tisíce ľudí po celom svete a títo ľudia poväčšine ani nevedia, kde naša malá krajina leží. Takisto aj Miroslav Majdák, ten vedel predpovedať to, ako bude vyzerať iPhone 7 a dokonca nám aj ukázal, akú pedantnú prácu pri tvorbe konceptu vynaložil! Dnes tu máme ale človeka, ktorý sa tomuto venuje aktívne.

- Reklama -

Často od neho vidíme rôzne koncepty všetkých možných zariadení a vždy sú takmer dokonalo spracované. Martin Hájek je jednoducho profesionálom ako sa patrí a dokáže urobiť tak realistické koncepty, že si človek častokrát môže myslieť, že ide o fotky. Ide do posledných detailov a celý 3D model doplní ešte o nejakú drobnosť, v tomto prípade o ochranné púzdro, ktoré bude nosiť väčšina majiteľov nového iPhonu.

Ako môžeme vidieť na jeho poslednej skutočne vydarenej práci, nájdeme tu dva iPhony. Prvý bude iPhone 7. Ten v tomto prípade obsahuje asi hlavnú dizajnovú zmenu v oblasti plastového pásika. Ten sa tiahne trošku inou cestou, ako ten, ktorý nájdeme na súčasných iPhonoch 6S. Samozrejme to, že zmení trajektóriu neznamená, že aj úplne zmizne. Na zadnej strane ale aspoň nebude tak veľmi na očiach ako pri súčasných modeloch.

iPhone 7 - svetapple.sk
iPhone 7 – svetapple.sk

Ďalší detail, ktorý tu nájdeme je potom vytŕčajúca šošovka fotoaparátu. Apple sa jej žiaľ nezbavilo ani tento rok a bude súčasťou aj ďalšej generácie iPhonu. V tomto prípade ale nepríde ako samostatný hliníkový dielik ale bude vystupovať, pomerne zaujímavým spôsobom, priamo z tela iPhonu, pričom šasi bude zahnuté. Celé to vyzerá zaujímavo a dokonca si dovolíme tvrdiť, že ešte lepšie ako pri súčasných modeloch, škoda, že na to Apple nemyslelo v roku 2014, keď predstavilo súčasný dizajn iPhonu.

iPhone 7 - svetapple.sk
iPhone 7 – svetapple.sk

Poslednou zmenou, ktorá je žiaľ skôr smutná je absencia 3,5mm audio jack konektora, ktorý slúži na pripojenie slúchadiel a tiež na prepojenie auta a napríklad iPhonu. Je to konektor, ktorý potrebujeme, ale v Apple nás chcú asi naučiť na “bezdrôtovú budúcnosť”, čo znamená, že všetko pôjde cez indukčné nabíjanie a Bluetooth. Tento konektor nenájdeme ani pri ďalšom iPhone, ktorý Martin Hajek označuje ako iPhone 7 Pro, no my predpokladáme, že Apple ponechá skôr názov tradičný, iPhone 7 Plus.

iPhone 7 Pro - svetapple.sk
iPhone 7 Pro – svetapple.sk
Väčší model by mal nadväzovať na dizajn toho menšieho, inými slovami bude skoro rovnaký až na niekoľko výraznejších detailov, ktoré budú smartfóny odlišovať.

Prvý z nich je určite už na prvý pohľad jasná šošovka objektívu. Tá je pri väčšom modeli, ktorý prinesie 5,5″ displej úplne iného, obdĺžnikového tvaru. Nie, nie je to náhoda, keď sa človek pozrie lepšie zistí, že tento telefón ponúkne až dve šošovky objektívu. Malo by to prospieť samozrejme fotografií, ktorá bude kvalitnejšia a ostrejšia, no a v neposlednom rade aj videu, to bude tiež omnoho kvalitnejšie. O tom, že Apple tento prvok zakomponuje do novinky sa hovorí už prakticky od januára 2016 a potvrdili ho aj úniky. Tak, ako pri menšom iPhone 7, aj tu šošovka vystupuje priamo zo šasi.

iPhone 7 Pro - svetapple.sk

Druhá viditeľná zmena sa nachádza na spodnej strane telefónu. Ide o Smart konektor, ktorý v súčasnosti nájdeme napríklad na iPade Pro či 9,7″ iPade Pro. V tomto prípade spĺňa úlohu šikovného konektora, ktorý dokáže jednoducho pripojiť externú klávesnicu, vďaka čomu sa celé toto zariadenie zmení na jednoduchý laptop s dotykovým displejom. V súvislosti s iPadom to teda dáva celkom veľký zmysel, displeje sú ešte ako tak veľké, dajú sa prakticky využiť aj pre napríklad novinársku činnosť, avšak pri iPhone je tu jedno veľké ale.

Hoci má iPhone 7 Plus (iPhone 7 Pro) väčší displej, ako je možno niekomu príjemné, písať sa na tak malej ploche nebude dať. Chceme tým povedať, že nepredpokladáme, že Apple predstaví klávesnicu pre toto zariadenie, aj tak by ju nikto nepoužíval. Smart konektor na zadnej strane bude mať zrejme celkom iné využitie. Nedávne zistenia hovoria o tom, že Apple pracuje na indukčnom nabíjaní a keďže cez tento konektor je možné nabíjať, väčší iPhone 7 bude možno prvým iPhonom vôbec, ktorý takýto typ nabíjania bude podporovať.

Ak si to človek spojí, nie je to úplný nezmysel a dokonca to vyzerá aj veľmi reálne. Myšlienka sa nám samozrejme páči, no otázne je, či sa dostane aj do sériovej výroby. Na úniku síce Smart konektor figuroval , ale išlo o predprodukčný kus a keby väčší iPhone takéto nabíjanie podporoval a jeho menší braček naopak nie, bolo by to pri najmenšom veľmi zvláštne.

iPhone 7 Pro - svetapple.sk

Nakoniec už len informácia, že z prednej strany budú telefóny prakticky identické s tým, čo poznáme aj dnes. Nemali by sme sa tešiť na žiadne veľké zmeny, možno neprídu vôbec. Pokiaľ si chceš pozrieť viac fotografií, pokojne prejdi na stránku Martina Hajka. Nájdeš tu celú galériu 🙂

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.