Apple sa počas svoje konferencie na začiatku septembra vo veľkom chválilo tým, že jeho nové iPhony majú tie najlepšie Retina displeje aké kedy spoločnosť vyrábala. Toto Apple tvrdí prakticky každý rok, takže nás na tom nič neprekvapuje, no pravda je taká, že displeje sa stále zlepšujú. Hoci ide o banálne zmeny a maličké kroky, časom to ukazuje pomerne silný výsledok. iPhone 7 a jeho väčší brat – iPhone 7 Plus, majú tiež vylepšené Retina displeje a podľa DisplayMate ide o jedny z najlepších displejov s akými sa kedy stretli.

Dokonalé displeje

Hoci v Apple tento rok nepriniesli to, po čom sme túžili, predsalen zlepšili to, čo už dlhé roky poznáme. Klasická Retina prešla zmenou a dostala poriadne vylepšenia čo malo za následok, že sú možno ešte o čosi kvalitnejšie ako OLED displeje svojim zobrazením, čo by na LCD asi nebol nikto len tak povedal. Hoci rozlíšenia IPS panelov v nových iPhonoch nie sú na dnešné pomery ničím výnimočným (skôr by sme ich nazvali ako ľahký priemer), čo sa týka kvality, to je už iná káva. Apple zamakalo a je to poriadne cítiť.

- Reklama -

iPhone 7 vraj ponúka rekordný kontrastný pomer a ľudia by si ho mali prakticky okamžite zamilovať. Ďalej tu je aj ďalší rekord v odrazivosti medzi smartfónmi, vďaka čomu by nemal byť problém s novinkami napríklad niekde na silnom slnku. Displeje často ani nevidno, s polarizačnými okuliarmi ani nehovoríme. Každopádne, Apple v iPhone 7 zamakalo a výsledok ocenili aj v DisplayMate. A dokonca majú displeje majú vraj jedny z najpresnejších farieb, aké kedy v spoločnosti testovali.

Spoločnosť, ktorá sa displejom už nejaký ten piatok venuje a testuje ich prakticky celé roky dodáva, že vyobrazenie farieb je neuveriteľne presné, skoro na nerozoznanie od tých skutočných. Presnosť je tak vysoká, že to bude pravdepodobne to najkvalitnejšie vyobrazenie aké si kedy na monitore, smartfóne či televízore mal možnosť vidieť. Táto výhoda bude predovšetkým nahrávať fotografom, pre ktorých je presnosť farieb veľmi dôležitá a určite radi ocenia to, čo ponúka nový iPhone, vraj je to taký malý zázrak.

Displej - svetapple.sk

Úspora energie

Apple sa však nepochlapilo len tým, že displej vylepšilo prakticky v každom smere a ponúklo o 25% silnejší jas. Apple dokázalo urobiť tento displej aj energeticky úspornejším. Hoci je pravda, že ide len o mizivé percento (7%), stále je to lepšie ako pri iPhone 6(6S). Vzhľadom na to, že má širšie možnosti zobrazenia je to vlastne skvelá správa. Pokojne mohol „požierať“ aj viac energie, my by sme sa samozrejme kvôli pár percentám nehnevali.

Apple dokonca podcenil to, čo ponúka. Jasnosť displeja je v skutočnosti ešte vyššia ako samotná spoločnosť vôbec uvádza. Vyobraziť zvládne až 705 nitov, pričom Apple propaguje „len“ 625 nitov. Ďalej tu vraj skvelo funguje aj svetelný senzor. Pokiaľ totižto budeš mať zapnutú funkciu automatického jasu, pravdepodobne ušetríš veľa energie. Najsilnejší jas sa ti bude zapínať len pri priamom slnku, čo je celkom logické.

iPhone 7 - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.