Určite si sa už stretol s mnohými recenziami iPhonu 7/ 7 Plus, nakoľko telefóny boli uvedené do predaja pred vyše mesiacom a pol. Na druhú stranu tu už ale bolo menej recenzií ťažko dostupných verzií a asi najmenej tej našej, iPhonu 7 Plus vo verzií Jet Black a 128GB úložiskom. Apple tieto modely predáva ako na bežiacom páse a sami sme čakali tak dlho, kým sa ku nám z oficiálnej Slovenskej distribúcie dostal. Dnes si povieme, prečo sa oplatí kúpa nového telefónu a prečo ísť/neísť do modelu Jet Black. Poďme na to!

Začneme prvým dojmom

Ako každý rok rozbaľujeme telefón s nadšením. Pravda, nejde o tak úplne nový model, no na druhú stranu vo farbe Jet Black je to úplne niečo iné, rovnako ako aj v matnej variante Black, ktorá je tiež úplná novinka. Sám môžem povedať, nakoľko som už všetky verzie videl na vlastné oči, že pokiaľ máš iPhone 6/6S a pokukuješ po sedmičke, ak odmietaš Black prípadne Jet Black, radšej si ešte rok počkaj na novší model. Technicky ten telefón neprináša nič zas tak veľmi zásadné. Je tu však niekoľko veľkých „maličkostí“, ktoré nás naozaj potešili a v kombinácií s novými verziami pôsobí telefón naozaj ako nový iPhone, nie ako druhý krát recyklovaný „šestkový model“.

Keď som svoju sedmičku konečne vybalil a chytil do ruky, ostal som v miernom šoku aké je to vlastne v tejto verzií pekné. Applu to naozaj vyšlo, veľmi mi to pripomína časy okolo roku 2012, kedy som sa dostal prvý krát k 4. generácií iPhonu (išlo už o model 4S ale dovtedy som vlastnil len 3GS). V tom čase som bol doslova šokovaný a nevedel som sa na telefón vynadívať. Bol skrátka tak nádherný. Nikdy potom, až dodnes sa mi nič podobné nestalo. Modely 5S, 6 Plus, 6S Plus či SE, ktoré mi všetky prešli rukami a dosť dlho som ich používal, vo mne nezanechali také nadšenie z dizajnu ako práve Jet Black.

Z nového telefónu sa vždy človek chvíľu teší, to je samozrejmé, no tentoraz bola tá radosť určite väčšia ako minulý rok, kedy som prešiel z modelu 6 na 6S. Jednoducho tu je poznať, že ide o súčasný vrchol toho, čo sú v Cupertine schopní vyrobiť. Kto by bol povedal, že tretí krát použitý dizajn jedného smartfónu, podotýkam, tretí rok po sebe môže vyzerať stále tak dobre ako model 7 Plus.

dsc_6582

dsc_6559

Novinky

Určite už vieš, čo všetko nové iPhony ponúkajú. Noviniek nie je málo, no na druhú stranu s minuloročným modelom sú si oba telefóny veľmi podobné. Pre niekoho, kto si nekúpi model Jet Black prípadne matnú verziu Black zrejme iPhone 7 a iPhone 7 Plus nebude to pravé orechové. Samozrejme berme do úvahy, že pred tým vlastnil iPhone 6S alebo iPhone 6. Ostatné varianty mi prídu osobne trošku nudné a myslím si, že práve kvôli tomu nikoho veľmi neohúria.

Ako už určite vieš, väčší model 7 Plus, ktorý máme aj v redakcií, má na svojej zadnej strane dvojitú šošovku fotoaparátu. Jedna funguje ako klasická šošovka, a druhá ako teleobjektív. Tým pádom je možné na iPhone fotiť fotografie až s dvojnásobným optickým zoomom. V praxi to znamená, že ak si potrebuješ niečo priblížiť, nie je to také rozmazané ako na menšom 4,7″ modeli. Inak má fotoaparát 12MPX a slnenčnú clonu f/1.8. Fotografie sú lepšie ako u 6S-ka, no nič razantné to nie je.

dsc_6555

Vypichol by som však funkciu portrét, ktorá dokáže vytvoriť z predmetu v popredí plastický model a pozadie viac rozmazať. Vďaka tomuto efektu dostávame zábery, ktoré vyzerajú ako odfotené na profesionálnu zrkadlovku. Portrét je dostupný až po aktualizácií na iOS 10.1, no myslím si, že aj to je práve jedna z vecí, pre ktorú sa oplatí priplatiť si za Pluskový model.

Akonáhle telefón začneš používaš, hneď si všimneš, že Home Button nie je úplne rovnaký ako na starom modeli. Jeho reakcie sú akési iné. To všetko zapríčinilo to, že tu žiaden hardvérový Home Button nie je. Je tu iba „výrez“ a dotyková plocha. O všetko ostatné sa stará TapTic Engine a hoci som to prednedávnom karhal, dnes si to neviem vynachváliť. Vyzerá to ozaj super!

Okrem iného tu máme potom vodotesnosť. Tá ťa bude zaiste baviť prvých 5 krát, keď s radosťou strčíš svoj tisíc eurový telefón pod kohútik vody (neboj sa aj my sme to urobili). Pod vodou ale zistíš, že vodivý displej nereaguje na tvoje dotyky a tiež by som neriskoval stláčanie hardvérovch tlačítok. Veď jeden nikdy nevie, kade si tá voda môže nájsť cestu. Ak teda niečo pod vodou tak asi len videá prípadne fotky s časovačom. Na druhú stranu je dobré, že „sedmička“ je už vodotesná. Už bolo dosť utopených iPhonov nevinným skokom do bazéna či behom do mora. Thumb up!

dsc_6579

dsc_6549

Ostatné

Potom tu máme samozrejme aj tie ostatné novinky. Medzi nimi je napríklad druhý reproduktor na vrchnej strane. Na prvý pohľad si to človek možno ani nevšimne, no akonáhle ho položíme vedľa iPhonu 6S, rozdiel je viac než badateľný. iPhone 7 a iPhone 7 Plus hrajú naozaj nahlas a tak sa ich zvuk nestratí ani v rušnom prostredí ako je vlaková stanica, nákupné centrum či krčma. To však nie je jediná výhoda umiestenia reproduktora. Inžinieri boli hlavičky a zjavne vedeli, prečo vybrali dané miesto.

Akonáhle večer sledujem videá, či si zahrám nejakú hru, väčšinou zakryjem spodný reproduktor na telefone. Som si istý, že sa to nestáva len mne. Akonáhle je ale reproduktor aj na mieste, ktoré nie je možné len tak zakryť, audiovizuálny zážitok z používania produktu ostáva a ja som z toho naozaj nadšený. Čo inžinieri nedomysleli je redukcia na pripojenie 3,5 mm Jacku. Je pomerne škaredá, rovnako ako riešenie so sluchátkami. Rovnako tak sa mi nepáči, že nemôžem naraz počúvať v aute cez AUX hudbu a zároveň si nabíjať telefón. Sú to veci, na ktoré som bol jednoducho navyknutý.

dsc_6576

Poslednú vec, ktorú by som asi spomenul a tento krát aj vytkol je to, prečo všetci „hejtujú“ ten nádherný Jet Black. Je to náchylnosť na škrabance. Behom prvého dňa som sa o telefón staral skutočne ako v perinke (dokonca som ho nosil v ponožke, kým som si na druhý deň mohol ísť bezpečne kúpiť kryt). Nech bola ale moja snaha akákoľvek, škrabancom (aj keď len mikroškrabančekom) som sa jednoducho nevyhol. Čo ma ešte menej potešilo bol aj fakt, že po mojom šetrnom zaobchádzaní si odniesol svoju ujmu aj displej, na ktorom sa objavila maličká ryha. Inak som ale z telefónu šťastný a na moje počudovanie neľutujem, že som do toho tento rok zase išiel aj keď ma model 7 Plus ničím extra neočaril.

Neviem čím to je, možno je to tým, že som na Apple už zvyknutý, no vždy ma táto spoločnosť svojim produktom dostane, nech mám naň akýkoľvek negatívny názor. Z môjho pohľadu sa kúpa iPhonu 7 Plus určite oplatí, no treba ju zvážiť. Ako som už vyššie písal, noviniek zas nie je toľko, no telefón ťa dostane!

dsc_6556 dsc_6546 dsc_6553 dsc_6562 dsc_6564 dsc_6565 dsc_6566 dsc_6583 dsc_6584

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Ahoj, som Juraj, spolumajiteľ svetapple.sk. Pohybujem sa vo svete internetového biznisu už takmer 10 rokov. Venujem sa hlavne biznisovému rozvoju nášho firemného portfólia, spravujem ho technicky a tiež som sporadickým autorom niektorých článkov.