V súčasnosti je vodeodolnosť v oblasti smartfónov veľmi populárna a rôzne technologické spoločnosti už berú ochranu proti vode do ich zariadenia ako samozrejmosť. Telefóny musia byť jednoducho chránené pred rôznymi nehodami a voda určite nie je výnimkou. Veď nejeden telefón skončil po tom, keď majiteľ zabudol na jeho prítomnosť vo svojom vrecku a skočil s nim do bazéna. Apple zatiaľ neponúkol žiaden iPhone, ktorý by odolal vode, no podľa všetkého už na tom vo veľkom pracuje. A čo je najlepšie? Ide na to úplne ináč ako konkurencia!

Vodeodolnosť a vodotesnosť!

Tieto dve slová síce znejú na prvý pohľad veľmi podobne no ich význam môže byť odlišný. Kým vodotesnosť rieši fakt, aby sa do zariadenia nedostala ani kvapka vody, vodeodolnosť sa naopak snaží zamedziť tomu, aby voda v zariadení niečo poškodila. No a tu sa dostávame k podstate nového patentu spoločnosti Apple, ktorý bol podaný ešte minulý rok, no schválený až tento.

- Reklama -

Práve vďaka tomuto patentu budete možno môcť zobrať váš iPhone zo sebou do bazéna bez toho, aby sa mu niečo stalo. Apple totiž ide na to úplne iným spôsobom a namiesto toho aby sa snažilo zamedziť vstupu vody do zariadenia sa snaží ochrániť jednotlivé komponenty, vrátane plošných spojov, pred poškodením vodou.

iPhone by už konečne mohol by vodeodolný! - svetapple.sk
iPhone by už konečne mohol by vodeodolný! – svetapple.sk

Ochrana

Tento princíp je v podstate veľmi jednoduchý a dokonca si nevyžaduje ani nijakú daň vo forme vstupu do dizajnu zariadenia. Ako dobre vieme, vodotesné telefóny museli byť prispôsobené svojmu účelu a tak si vodotesnosť vyžiadala daň v podobe dizajnu. Apple by v podstate chcelo všetky plošné spoje a komponenty, ku ktorým sa nemá dostať voda, zabezpečiť látkami, ako napríklad hydrofóbny náter, ktorý by sa nanášal pomocou výparov alebo len nanesením silikónu.

Toto riešenie by potom malo byť veľmi jednoduché a najmä účinné. Dúfajme, že tento patent neskončí na poli patentov, ktoré vlastní Apple a len tak ľahko sa naň nezabudne. Nápad je to skvelý a pokiaľ by sa ho podarilo dotlačiť až do veľkého finále, Apple by jednoducho vyhralo svoj boj na poli s ochranou proti vode v mobilných zariadeniach!

Vodeodolné iPhony prídu možno už čoskoro! – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.