Na svete je veľa produktov a zariadení, ktoré majú z dlhodobého hľadiska investičnú hodnotu. Pred pár rokmi sa ku nim zaradil aj iPhone 2G (2007), ktorý v podstate odštartoval „modernú“ éru smartfónov.

Netvrdíme, že tieto zariadenia pred jeho predstavením neexistovali, no určite neponúkali rovnaké technológie a prepracovaný softvér, aký vedelo na tú dobu predviesť Apple. Prakticky všetci výrobcovia mobilných telefónov sa prvým iPhonom inšpirovali a tak začala vznikať konkurencia.

Aj to je práve dôvod, prečo má tento model v súčasnosti zaujímavú investičnú hodnotu. Bol skrátka prvý, revolučný a zmenil celý technologický priemysel.

Ktorý iPhone je vhodný na investíciu? 

Okamžite vás pri tejto otázke napadne, že ten pôvodný. A máte samozrejme pravdu. Začinme ale inými generáciami, ktoré taktiež držia hodnotu a už dnes sú celkom zaujímavé.

Nech už vlastníte akýkoľvek iPhone, ktorý je úplne nový, bez jediného škrabančeka a ideálne aj zafóliovaný v krabici, o pár rokov mu skoro určite vyrastie cena. Bude to ale až v čase, keď ho ľudia budú označovať za vintage produkt a tak sa bavíme pokojne aj o 10 rokoch!

Pekným príkladom je napríklad iPhone 4, za ktorý si dnes majiteľ nebojí vypýtať 10 000 €. Ťažko povedať, do akej miery je táto hodnota reálna, no o rok starší iPhone 3GS zakúpite v nerozbalenom stave za asi 3 800 .

Ak by ste si v roku 2009/2010 zakúpili úplne nový iPhone 3GS/iPhone 4, zaplatili by ste zhruba 599 €. V prípade, že sa budeme držať spodnej hranice hodnoty (3 800 €), čiastka sa navýšila presne 6,3-násobne!

Nie je teda pravda, že len prvý iPhone môže rásť na hodnote. Túto vlastnosť majú aj novšie generácie. Taktiež je ale nutné uvedomiť si, že predať zberateľský kúsok je náročné a v ojedinelých prípadoch to trvá roky.

iPhone 2G je už 60-krát hodnotnejší, než v čase začiatku predaja 

Najcennejším kúskom zo všetkých je samozrejme spomínaný iPhone 2G, ktorý bol vyrobený v roku 2007. Musí sa v ňom ale nachádzať operačný systém iPhoneOS 1.0, originálna krabica so všetkým príslušenstvom vrátane fólie a samozrejme doklad o kúpe a ideálne aj dôkaz, že zariadenie nebolo rozbalené.

Problém je totiž v tom, že na internete sa nachádzajú podvodníci, ktorí dokážu zafóliovať krabicu tak, aby vyzerala ako pôvodná, neotvorená. Vo vnútri sa teda nachádza používaný iPhone, no nakoľko chce človek zariadenie uchovať na neskôr, nikdy to nezistí (pretože krabicu neotvorí).

Prečítajte si tiež  NÁVOD: Takto sa používa denník v iOS 17. Naučí vás to priamo Apple

A ako sa pohybujú ceny? Ak je telefón v bezchybnom stave, no už bol rozbalený, môže stáť aj 10 000 €. Reálne však podobné zariadenie zoženiete za 1/3 uvedenej sumy, no musíte počítať s inými operačným systémom než s pôvodným iPhoneOS 1.0.

Ak by sme mali vybrať ale najhodnotnejší kúsok, na ten si pripravte pokojne aj 27 000 €. V ideálnom prípade pôjde o základný a veľmi ojedinelý model z roku 2007, ktorý sa predával len so 4 GB úložiskom. V tomto prípade platí pravidlo, že menej je viac!

V čase uvedenia na trh zaplatil zákazník za takýto iPhone 2G presne 499$. V roku 2021, po 14 rokoch, jeho cena vzrástla na 32 000 $, čo je 60-krát viac. Celkom slušné za predpokladu, že si ho človek iba kúpil, odložil do zásuvky a viac sa o toto zariadenie nestaral, čo poviete?

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -