iPhone by sme sa nebáli označiť za akúsi ikonu 21. storočia. Je to produkt, ktorý navždy zmenil priemysel s mobilnými zariadeniami. Dnes spomíname – predstavenie prvého iPhonu v roku 2007.

Kedy vyšiel prvý iPhone?

Možno ste ani nevedeli, ale prvý iPhone bol predstavený 9. januára 2007. Podujatie sa odohralo počas Macworld Conference & Expo v San Franciscu. Steve Jobs vtedy v rukách držal zariadenie, ktoré ešte nebolo úplne hotové a do predaja sa dostalo až 29. júna 2007. Ľudia naň teda čakali viac ako pol roka.

- Reklama -

Tento produkt sa stal okamžite predajným hitom. Jeho ukončenie výroby prišlo 15. júla 2008. V tomto čase prišiel na trh nástupca, model 3G. Spoločnosť Apple stihla za celé obdobie predať 6,1 milióna kusov tohto zariadenia. Na dnešné pomery je to teda možno smiešné číslo avšak v roku 2007-2008 to bol obrovský úspech.

Prvý operačný systém, ktorý toto zariadenie podporovalo bol iPhone OS 1. Vtedy sme ho teda ešte nenazývali „iOS“. Posledná podporovaná verzia bola iPhone OS 3.1.3. Cena za tento produkt bola v prípade základnej, vtedy ešte len 4 GB verzie 499$. Pokiaľ chcel zákazník 16 GB verziu, zaplatil 599$. Pri oboch prípadoch bolo ale potrebné uzavrieť dvojročnú zmluvu s operátorom.

Prvý iPhone
Spomíname – predstavenie prvého iPhonu v roku 2007

Steve Jobs a jeho show

Tak ako vždy aj v prípade predstavovania prvého iPhonu to bola na pódiu veľká show. Steve Jobs urobil divákom jeden obrovský zážitok, na ktorý určite nikto s prítomných do konca života nezabudne. Našťastie bol vytvorený aj záznam, ktorý si môžete pozrieť nižšie.

Pri predstavovaní veľmi jasne a jednoducho zdôraznil to za akým účelom prvý iPhone vlastne vznikol. Malo ísť o kombináciu iPodu, telefónu a internetu. V konečnom dôsledku to takto funguje dodnes.

Treba uviesť do pozornosti aj fakt, že iPhone sa stal v tej dobe niečim výnimočným. Žiaden výrobca na svete nemal tak dokonalé a prepracované zariadenie ako práve Apple. V podstate všetci veľkí konkurenti si ho zobrali ako príklad a začali vytvárať svoje vlastné alternatívy k tomuto zariadeniu.

Počas show Steve urobil aj niekoľko žartíkov. Zavolal napríklad do Starbucks (z iPhonu) a objednal 4000 latte. Keď ukazoval to ako budú ľudia novinku ovládať, pomerne dôrazným spôsobom zosmiešnil stylus. Pokiaľ máte necelú hodinu a pol voľného času, odporúčame vám pozrieť si tento event. Určite to neoľutujete.

Prvý iPhone nemal App Store

Dnes sme všetci zvyknutí riešiť naše každodenné problémy pomocou aplikácii. Tie si môžeme stiahnuť zadarmo alebo za poplatok v internetovom obchode, App Store. Predstavte si ale, že v čase uvedenia prvého iPhonu na trh nič podobné možné nebolo.

Dostupné boli teda iba vstavané aplikácie, s ktorými mohli používatelia pracovať. Určite nám dáte za pravdu, že sa týmto dosť znižoval potenciál prvého iPhonu. Ako sme si mohli prečítať aj v biografii Steva Jobsa, práve on bol tým mužom, ktorý najskôr myšlienku aplikácii od vývojárov tretích strán odsudzoval.

Nakoniec bol ale prehovorený a prvý App Store prišiel na trh 10. júla 2008. V tom čase si mohli používatelia stiahnuť približne 500 aplikácii. To bolo obrovské číslo. Predstavte si ale, že v roku 2017 ich bolo už 2,2 milióna. Bol to teda dobrý krok. AppStore môžeme v dnešnej dobe smelo označiť za najziskovejšiu službu akú má momentálne spoločnosť vo svojom portfóliu.

v App Store je 2.2 milióna aplikácii
V roku 2017 mal App Store 2,2 milióna aplikácii – svetapple.sk

Apple sa drží prvého iPhonu dodnes

Na záver môžeme smelo prehlásiť, že Apple sa drží princípov, ktoré stanovil originálny iPhone do dnešných čias. Samozrejme zariadenie sa po 12 rokoch zmenilo od základov.

Dnes už má displej niekoľko uhlopriečok, ktoré sú vo všetkých prípadoch väčšie, tvary sú mierne odlišné a ovládanie tiež už zabudlo na kedysi populárny Home Button. Na druhú stranu ale všetky princípy ostávajú rovnaké.

Chceme tým povedať, že keby vám dá dnes niekto do ruky pôvodný, originálny iPhone, určite by ste ho vedeli bez väčších problémov ovládať. Telefón sa každý rok vylepšuje v určitých smeroch. To prečo je ale taký populárny už 12 rokov si nesie so sebou v každej generácii. Je to jeho vynikajúca spoľahlivosť, rýchlosť a plynulosť. Nezabudnime tiež povedať, že pod tieto atribúty sa zapisuje aj famózny operačný systém iOS.

iPhone 11 pro a iPhone prvej generácie
Porovnanie po 12 rokoch – svetapple.sk

Mali ste prvý iPhone alebo nie? Skúste nám do komentára napísať s ktorým modelom ste začínali ako ste následne pokračovali. Budeme rai za každú reakciu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.