Japonsko bola vždy mimoriadne pokroková krajina. Nečudo, že veľa pokrokových technológií používali roky pred zvyškom sveta. Teraz príde ďalšia podpora technológia, ktorá umožní uľahčiť život obyvateľom krajiny. Nebolo by ju náročné zrealizovať dokonca ani u nás. iPhone ako občiansky preukaz nebude problém.

iPhone ako občiansky preukaz, bez problémov

Žijeme v dobre digitálnej. Už aj naše občianske preukazy nie sú úplne “offline”, nakoľko obsahujú čip (podobný tomu ako na platobnej karte), pomocou ktorého sa dajú vyčítať rôzne údaje. Podobne to funguje aj v Japonsku. V tejto krajine využívajú čip na princípe technológie NFC, vďaka čomu sú všetky občianske preukazy vo fyzickej podobe v prípade potreby aj digitálne. iPhone už od roku 2014 (od príchodu modelu 6) ponúka možnosť NFC čipu, ktorý tu je kvôli Apple Pay. Tento čip sa dá používať ale aj úplne iným spôsobom tak ako to urobí japonská vláda.

Pomocou aplikácie…

Rozhodla sa vytvoriť špeciálnu aplikáciu pre svojich obyvateľov s operačným systémom iOS, pomocou ktorej bude môcť plne digitalizovať všetky občianske preukazy. V princípe to teda znamená to, že obyvateľ vytiahne iPhone, pomocou identifikačného čísla zadá svoj občiansky preukaz, pravdepodobne ho ešte z bezpečnostných dôvod nejakým spôsobom autorizuje a do mobilu sa mu natiahnú všetky online dáta.

iPhone ako občiansky preukaz? V Japonsku realita. U nás by to šlo tiež. - svetapple.sk
Postačí autorizácia v smartfóne a občiansky môžte nechať doma, samozrejme v Japonsku. – svetapple.sk

Tie následne budú plne dostupné cez NFC čip vtedy, keď ho bude napríklad polícia od občana požadovať. Riešenie je to pomerne jednoduché a ľuďom, ktorí napríklad večer do mesta nechcú nosiť doklady kvôli riziku straty vystačí telefón, s ktorým sa môžu identifikovať a rovnako tak aj zaplatiť nákup na bare (aj keď to nemusí byť samozrejmosť).

Dalo by sa to urobiť aj u nás

Ako je spomenuté vyššie, aj na Slovensku už máme čip v občianskom preukaze, pomocou ktorého nás môžu identifikovať (pokiaľ má niekto starý a bude si vybavovať nový, už bude čip mať). S vysokou pravdepodobnosťou tiež funguje na princípe NFC, takže ten najväčší problém odpadá.

Niekto by však musel spraviť účinnú a hlavne bezpečnú aplikáciu, nakoľko ide o mimoriadne citlivé dáta, ktoré môžu v zlých rukách spôsobiť pomerne veľké problémy. Taktiež to môže byť motivácia pre ľudí, ktorí ešte nemajú vybavený nový občiansky preukaz na to aby tak vykonali. Na druhú stranu sa tu ale ničoho podobného zrejme len tak rýchlo nedočkáme.

Tak či onak, nápad je to dobrý a boli by sme radi, keby sa aj naozaj zrealizoval (myslíme samozrejme u nás).

iPhone ako občiansky preukaz? V Japonsku realita. U nás by to šlo tiež. - svetapple.sk
iPhone ako občiansky preukaz? V Japonsku realita. U nás by to šlo tiež. – svetapple.sk

zdroj: TheVerge

ZDROJThe Verge
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here