Apple vyrába iPhony už 12 rokov a výdrž batérie sa zlepšuje sotva posledných 5. Aj to nie je nič razantné. Spravidla sa z jednodňového nabíjacieho režimu môže stať dvojdňový. Tak či onak, nabíjame často a to ničí batériu. iOS 13 prišlo s riešením. iPhone bude mať odolnejšiu baterku vďaka zaujímavému režimu.

iPhone bude mať odolnejšiu baterku, pomôže technológia podobná z elektromobilov.

Pokiaľ sledujete automobily, určite viete, že v dnešnej dobe sa začínajú čaraz viac vyskytovať také, ktoré jazdia na baterku. Ak ste nevedeli, tieto automobily sa pri “rýchlom” nabíjaní skoro nikdy nenabijú na 100%. Poväčšine je takéto nabíjanie obmedzené na cca 80% kvôli šetrnosti baterky.

Vedci a aj štúdie potvrdili, že práve časté nabíjanie “do plna” baterku poškodzuje a znižuje jej životnosť. To isté platí aj pre mobilné zariadenia. Hoci je ich batéria omnoho menšia, funguje na rovnakom princípe a nie je úplne dobré keď sa nabíja na 100%. V prípade iPhonu je to ale pri väčšine používateľov úplná samozrejmosť na dennej báze. Stáva sa teda, že baterky majú po dvoch rokoch aj viac ako 700 plnohodnotných cyklov a sú hodné na odpis lebo už nedokážu slúžiť tak ako v minulosti.

iPhone bude mať odolnejšiu baterku - svetapple.sk
Nabíjanie na 100% nerobí baterke práve najlepšie – svetapple.sk

iOS 13 ale rieši tento problém podobne ako elektrické automobily. Pokiaľ si spustíte novú službu, ktorá sa nachádza priamo v systémových nastaveniach, môže vám to násobne zvýšiť výdrž batérie. Tá sa naučí ako používate iPhone a kedy ho zvyknete nabíjať. Podľa toho bude nabíjať len do 80%. To znamená, že za normálnych okolností v noci, keď spíte a dáte smartfón napríklad o 22:00 na nabíjačku, o 00:00 máte 100% (tento stav sa drží až do 6:00 kedy vstávate a odpájate zaraidenie zo siete).

So zapnutou službou budete mať o 00:00 iba 80% a tento stav bude batéria držať až do povedzme 5:00. (pokiaľ odpájate mobil o 6:00). Za zvyšnú hodinku telefón dobije na 100% a vy spokojne odchádzate do práce s plnou baterkou. Ušetríte tak hodiny, čo telefón nie je na 100% nabitý. Sú to hodiny, ktoré robia baterke najhoršie. iPhone bude mať odolnejšiu baterku najmä kvôli tomuto rozdielu.

iPhone bude mať odolnejšiu baterku - svetapple.sk
iPhone bude mať odolnejšiu baterku – svetapple.sk

Čo však keď budem chcieť odísť skôr alebo v inom čase?

Samozrejme, aj táto služba má svoje “muchy”, ktoré sa však možno ani nedajú riešiť jednoduchšie. Pokiaľ viete, že budete odchádzať v inom čase ako je to zvykom a je nutné aby ste mali 100% lebo 80% vám stačiť nebude (niekedy stačí ľuďom aj 50% na den a tak to riešiť nemusia), môžete službu v nastaveniach vypnúť. Je to trošku zdĺhavé a možno by sa hodil preklik priamo z ovládacieho centra ale Apple zrejme nepredpokladá, že to budete robiť veľmi často.

Vývojári, ktorí už mali tú česť túto službu vyskúšať na beta verziách systému iOS 13 (o tom ako si ju nainštalovať sme písali tu) hovoria, že funguje skvele. Uvidíme až v dlhodobom časovom horizonte či iPhone bude mať odolnejšiu baterku alebo nie. Nápad je to ale dobrý a zaslúži si pochvalu. iOS 13 celkovo obsahuje kopec užitočných funkcií, ktoré sú mimoriadne užitočné a potešili nás.

iPhone bude mať odolnejšiu baterku - svetapple.sk
iPhone bude mať odolnejšiu baterku – svetapple.sk

zdroj: macrumors

ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here