Spoločnosť Apple vlastní obrovské množstvo patentov, ktoré v budúcnosti môže použiť vo svojich zariadeniach. Tentokrát však prišla so zaujímavým nápadom Pittsburská univerzita. Vďaka poslednej štúdii navrhla spôsob, akým by vedel iPhone detekovať opitosť u svojho majiteľa.

iPhone by mohol vedieť detektovať či sme opití!

Aj keď všetci vieme aké riziká prináša šoférovanie pod vplyvom alkoholu, mnohí vodiči ich ignorujú a bez premyslenia sadajú za volant. Názor by im mohlo zmeniť rázne upozornenie na obrazovke iPhonu, ktoré by ich presvedčilo aby si radšej zavolali taxík

Pittsburská univerzita urobila výskum, pri ktorom nemusela navrhovať žiadne nové technológie. Zamerala sa len na to, čo už nájdeme vo väčšine moderných smartfónov. Jedná sa o akcelerometer a gyroskop. Na základe týchto dvoch senzorov bol iPhone schopný detekovať opitosť u 17 z 22 osôb, ktoré požili alkohol.

Celý experiment počítal s viacerými vekovými skupinami. Tí, ktorí sa ho zúčastnili mali od 21-43 rokov. V 15 prípadoch to boli muži a v siedmych zase ženy. Vedci im nalievali vodku s limetkovou šťavou každú hodinu, aby ich dostali do stavu, kedy by v USA alebo Veľkej Británii už nemohli sadnúť za volant.

Dobrovoľníci mali po celý čas iPhone vo vrecku a každé dve hodiny museli kráčať po priamke 10 krokov (tam a späť). Zariadenie sa tak zameralo na zmeny a výkyvy v rámci chôdze, ktoré predznamenali stav opitosti. Všetko sa to podarilo s bežnými technológiami (stačila by teoreticky len aktualizácia softvéru). Hoci sa teda nejedná o patent spoločnosti Apple, nápad je to veľmi dobrý a v niektorých prípadoch (určite žiaľ nie vo všetkých) aj účinný.

Cupertinský gigant sa začal v posledných rokoch zameriavať na zdravie používateľov. Takto by mohol zabrániť fatálnym nehodám, pri ktorých sú často obeťami úplne nevinné osoby. Kto vie, možno kompetentných myšlienka zaujme a pridajú ju do iOS 15. Určite by nebola na škodu, čo poviete?

zdroj

Prečítajte si tiež  Najlepšie filmy, ktoré si môžete pozrieť na Apple TV+
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.