Spoločnosť Apple vlastní obrovské množstvo patentov, ktoré v budúcnosti môže použiť vo svojich zariadeniach. Tentokrát však prišla so zaujímavým nápadom Pittsburská univerzita. Vďaka poslednej štúdii navrhla spôsob, akým by vedel iPhone detekovať opitosť u svojho majiteľa.

iPhone by mohol vedieť detektovať či sme opití!

Aj keď všetci vieme aké riziká prináša šoférovanie pod vplyvom alkoholu, mnohí vodiči ich ignorujú a bez premyslenia sadajú za volant. Názor by im mohlo zmeniť rázne upozornenie na obrazovke iPhonu, ktoré by ich presvedčilo aby si radšej zavolali taxík

- Reklama -

Pittsburská univerzita urobila výskum, pri ktorom nemusela navrhovať žiadne nové technológie. Zamerala sa len na to, čo už nájdeme vo väčšine moderných smartfónov. Jedná sa o akcelerometer a gyroskop. Na základe týchto dvoch senzorov bol iPhone schopný detekovať opitosť u 17 z 22 osôb, ktoré požili alkohol.

Celý experiment počítal s viacerými vekovými skupinami. Tí, ktorí sa ho zúčastnili mali od 21-43 rokov. V 15 prípadoch to boli muži a v siedmych zase ženy. Vedci im nalievali vodku s limetkovou šťavou každú hodinu, aby ich dostali do stavu, kedy by v USA alebo Veľkej Británii už nemohli sadnúť za volant.

Dobrovoľníci mali po celý čas iPhone vo vrecku a každé dve hodiny museli kráčať po priamke 10 krokov (tam a späť). Zariadenie sa tak zameralo na zmeny a výkyvy v rámci chôdze, ktoré predznamenali stav opitosti. Všetko sa to podarilo s bežnými technológiami (stačila by teoreticky len aktualizácia softvéru). Hoci sa teda nejedná o patent spoločnosti Apple, nápad je to veľmi dobrý a v niektorých prípadoch (určite žiaľ nie vo všetkých) aj účinný.

Cupertinský gigant sa začal v posledných rokoch zameriavať na zdravie používateľov. Takto by mohol zabrániť fatálnym nehodám, pri ktorých sú často obeťami úplne nevinné osoby. Kto vie, možno kompetentných myšlienka zaujme a pridajú ju do iOS 15. Určite by nebola na škodu, čo poviete?

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.