iPhone je v súčasnosti vo vreckách miliónov používateľov po celom svete. Popravde, zo začiatku ho do nich nebolo jednoduché vtesnať, nakoľko bol veľmi drahý a ľudia sa ho zrejme báli. Dnes je ale problém, aby niekto iPhone vo vrecku nenosil. Na ulici už iný telefón pomaly ani nevidíš. Všetci na ňom SMS-kujú, volajú, píšu či surfujú. Skrátka ide o fenomén tejto doby a nielen to, je to historicky asi najpopulárnejší produkt na svete!

iPhone

Píše sa rok 2007 a na pódium prichádza Steve Jobs. Zo svojim klasickým humorom postupne predstavuje niečo, čomu dnes hovoríme iPhone a považujeme to za celkom bežnú vec každého jedného z nás. Telefón sa postupne začína dostávať do prvých obchodov Apple Store a sem tam sa objaví aj v iných obchodoch. Ďalej pokračuje do ďalekého sveta, no a následne sa stáva najpredávanejším smartfónom planéty. Je to len pár dní od toho, čo Apple oznámilo, že predalo 1 000 000 000 iPhonov!

- Reklama -

Toto číslo je tak nepredstaviteľné, že sa tomu až ťažko verí. Najmä ak cena jedného iPhonu je určite podstatne vyššia ako 500€. To všetko za 9 rokov a je dôležité podotknúť aj fakt, že pred dvoma rokmi bolo Apple zhruba v polovici týchto predajov. O celosvetový úspech sa teda postaral predovšetkým iPhone 6/6S a možno trošku aj iPhone SE. Netreba ale zabúdať ani na iPhone 5S, ktorý ešte minulý rok miešal karty. Starší iPhone 5C príliš veľa nezmenil ale v danom období sa predával, to je pravda.

iPhone - svetapple.sk

Týmto číslom sa dostáva do veľkého rebríčka najpopulárnejších produktov na svete a čuduj sa svete, on ho aj vyhráva. Samozrejme najprv treba uviesť, že sa v rebríčku nenachádzajú veci bežnej potreby, napríklad toaletný papier, jedlo a podobne. Toho sa vyrobilo určite podstatne viac. Ale ide o vyslovene kultové produkty od áut až po kazety, ktoré niečo znamenajú a ktoré majú rekordné čísla. Pozrime sa teda na to!

Rebríček

  1. iPhone: 1 miliarda predaných kusov.
  2. Harry Potter (knižná séria) : 450 miliónov predaných kusov.
  3. PlayStation (všetky generácie tejto hernej konzoly) : 382 miliónov predaných kusov.
  4. Rubíková kocka: 350 miliónov predaných kusov.
  5. Pán prsteňov (knižná verzia): 150 miliónov predaných kusov.
  6. Honda Super Cub: 87 miliónov predaných kusov.
  7. Michael Jackson – Thriller : 70 miliónov predaných kusov.
  8. Toyota Corolla (všetky vozidlá tohto typu): 43 miliónov predaných kusov.
  9. Volkswagen Beetle (typ vozidla) : 21,5 miliónov predaných kusov.

Ako môžeš teda vidieť, na iPhone sa knižná séria Harry Potter nechytá ani z polovice. Pritom všetky knižky dokopy určite nestáli dokopy toľko, koľko stojí jeden model tohto zariadenia, ktoré už 9 rokov predáva Cupertinska spoločnosť Apple.

Aj na tomto rebríčku sa krásne ukázalo, aký dôležitý a hlavne vplyvný produkt iPhone je. Nie je to len obyčajný smartfón, ten nájdeme na každom rohu. Je to skrátka niečo kultové, čo si ľudia za pár rokov existencie obľúbili a v podstate nemajú dôvod, aby to teraz prestali používať, prípadne vymenili za niečo iné.

Apple má teda za sebou ďalší úspech a hoci Steve Jobs už dnes nie je medzi nami, čo je veľká škoda, môžeme aspoň spokojne konštatovať, že to bol tak trošku génius. Práve on stál za zrodom tohto rozbehnutého vlaku a práve on je jeho “otec”. Keby nebolo Steva, nebolo by ani iPhonu a ak by bolo, určite by nebol najpredávanejší smartfón na svete. Môžeme mu teda ďakovať a dúfať, že o 4-5 rokov bude Apple oslavovať druhú miliardu predaných iPhonov! Veľa šťastia!

iPhone 5S - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.