Technológie sa vyvíjajú každý deň a keď to už vyzerá tak, že sa nemáme kam posunúť, príde spoločnosť Sony a predstaví nám nový snímač IMX500. Medzi jeho špecifické funkcie patrí napríklad to, že dokáže pracovať s umelou inteligenciou. To čo dnes robí Neural Engine v A13 čipe by zvládol samotný fotoaparát.

iPhone môže mať inteligentnejší fotoaparát.

Jablková spoločnosť sa venuje AI (umelej inteligencii) už dlhšiu dobu. Všetko to začalo ešte v roku 2017, keď firma predstavila iPhone X, iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Práve čipy týchto zariadení obsahovali poprvýkrát „Neural Engine“, ktorý dnes využívame pri viacerých aplikáciach. Neustále sa vyvíja a zdokonaľuje, takže v iPhone 11 máme už jeho tretiu generáciu. Vďaka nemu sú aj samotné fotografie o niečo kvalitnejšie. Stará sa napríklad o portrétny režim, DeepFusion či nočný režim.

Ako to ale celé funguje? Trochu „komplikovane“. Keď odfotíte obrázok a umelá inteligencia ho má nejakým spôsobom upraviť alebo spracovať, chvíľu to môže trvať. Je to preto, lebo snímok putuje do Neural Enginu, kde sa spracuje a následne do vašej galérie, kde sa uloží. Hoci to nevidíte, v skutočnosti prejde dlhú cestu naprieč hardvérom vášho zariadenia.

3 dôvody, prečo sa tešíme na iPhone 12 mini (5,4") za 749€.

Samozrejme, v praxi sa bavíme možno o sekunde alebo skôr stotinách sekundy. Nie je to ale „okamžite“ a to by teraz mohla zmeniť spoločnosť Sony. Na trh uviedla nový snímač IMX500, ktorý poskytuje vlastný výpočtový výkon a takisto aj pamäť.

Všetko sa odohráva v kamere

Akonáhle niečo (pomocou IMX500) odfotíte, nebude to musieť putovať viacerými kanálmi, aby sa o úpravu postarala umelá inteligencia. Celý proces sa odohrá priamo v kamere, čo môže poskytnúť lepší výsledok. Ľudia si dnes kupujú smartfóny hlavne kvôli tomu ako fotia. Snímač IMX500 v iPhone by mohol posunúť komfort a výslednú kvalitu záberov ešte ďalej. Nebude to však tak skoro…

Aj keď by táto novinka pomohla spoločnosti Apple urobiť iPhone ešte lepším, zo začiatku predaja bude dostupná pre iný druh hardvéru. Hovorí sa o špeciálnych kamerách na rozpoznávanie tváre, ktoré sa vo svete značne rozširujú. Uvidíme, akým smer bude naberať vývoj tejto technológie. Veríme však tomu, že ju Sony bude chcieť prispôsobiť aj priamo do mobilných zariadení, ináč by sa ukrátilo o veľký zisk z potencionálneho predaja.

iPhone 12: Unikol dizajn zozadu aj spredu. Čo nás presne čaká?
iPhone môže mať inteligentnejší fotoaparát.
Prečítajte si tiež  Takto vyzerá nová handrička od Apple spolu s balením za 25,00 €
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.