Pravdepodobne si sa aj ty ku spoločnosti Apple dostal práve pomocou iPhone. Tento smartfón býva v súčasnosti pre väčšinu priaznivcov tejto značky takou “vstupnou” bránou do sveta technológií a doslova závislosti, ktorá sa ti vryje pod kožu akonáhle chytíš nejaký nový produkt do rúk naživo. Hold, Apple je jednoducho návykové a produkt, ktorý ho za posledné roky tak vystrelil hore oslavuje 9. rokov.

iPhone oslávil 9. rokov!

Najväčšia legenda mobilných telefónov posledného desaťročia, asi aj tak by sa dal označiť iPhone, ktorý do tohto odvetvia priniesol nie len nové technológie, ale zmenil spôsob, akým ľudia používajú mobilné telefóny. Smartfóny či PDA totiž existovali už aj pred ním, aj keď na Slovensku prevládali predovšetkým tlačítkové Nokie.

Tieto telefóny neboli ale úplne užívateľsky “friendly”, no keďže nebolo nič iné, ľudia ich museli používať. Rázom ale prišiel iPhone ako blesk z čistého neba a ľudia okamžite dostali to, čo potrebovali. Na tú dobu veľký kapacitný displej, možnosť surfovať po internete a odosielať e-maily a taktiež možnosť počúvania hudby cez aplikáciu “iPod”, ktorá časom zabila malé MP3 prehrávače.

Takto iPhone zmenil mobilný svet. Okrem všetkých pokrokových technológií, ktoré už v roku 2007 dokázal ponúknuť však ponúka oveľa viac. Neukazoval len to, ako to všetko môže fungovať ale ukazoval tiež spôsob, ako to všetko môže vyzerať. Dovtedy boli ľudia zvyknutí predovšetkým na škaredé  QWERTY klávesnice zabalené v plastovom obale a poväčšine čierno-bielom dotykovom displeji, ktorý sa ovládal stylusom. iPhone priniesol “luxusný” kapacitný displej, ktorý sa dal ovládať iba prstom, hliníkový obal a na tú dobu nádherný a čistý dizajn.

Zaujímavé je ale to, že tento dizajn si Apple dokázalo zachovať až dodnes. Hoci iPhone s príchodom každej novej generácie vyzerá mierne odlišne, základné tvary a rozloženie prvkov si drží už dlhých 9 rokov na rovnakom mieste a akonáhle sa na zariadenie človek pozrie bez toho aby malo na zadnej strane logo Apple, každý vie, od koho je, pretože telefóny na seba nadväzujú.

iPhone bol predstavený 9. januára o 9:41 ráno Stevom Jobsom. Hoci sa zariadenie začalo predávať až o niekoľko mesiacov neskôr, bol to prvý impulz, ktorý ukázal, že Apple bude najbližšie roky vytvárať úžasné technológie. Dnes má už iPhone neskutočných 9. rokov a my, čo sme pri ňom od prvej generácie sa s odstupom času pozeráme s úžasom na to, ako sa dokázal tento smartfón dostať na vrchol, na ktorom je dnes. Dodnes si totiž Apple udržuje status najlepšej technologickej spoločnosti sveta a to aj napriek tomu, že Jobs tu s nami nie je už dlhých 5 rokov.

Áno pravda, je vidno, že Apple robí mierne zaváhania, ktoré nie vždy dopadajú najlepšie (iPhone 5C, iPad Pro), no vidíme tiež to, že aj napriek absencií jedného génia dokáže držať tempo alebo lepšie povedané, dokáže stanovovať tempo v technologickom priemysle, no a to všetko práve vďaka iPhonu, ktorý ho tak preslávil. Práve preto mu prajeme za celú našu redakciu všetko najlepšie a dúfame, že si svoj status najlepšieho smartfónu na svete udrží ešte po dlhú dobu. Veď kto nám potom bude stanovovať štandardy? Samsung?

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here