Tak ako každý rok, aj tento sa konala medzinárodná súťaž iPhone Photography Awards 2016. Táto súťaž je vyhodnotením toho najlepšieho, čo sa používateľom iPhonov podarilo na ich zariadenia za posledný rok zachytiť. Asi nebudeme klamať keď ti povieme, že mnohé zábery sú takmer dokonalé a človek až ťažko verí, že boli vytvorené práve iPhonom. Pozri sa na ne!

iPhone Photography Awards 2016

Už 9. rok sa koná súťaž iPhone Photography Awards ukazujúca možnosti, za ktoré sa dá zájsť s mobilnou fotografiou. V súčasnosti majú najnovšie modely 6S a 6S Plus prakticky dokonalé čipy a dokážu vytvárať zábery, o ktorých sa iným iba sníva. Niekedy si fotky hravo pomýliš aj s profesionálnou zrkadlovkou a najlepšie na tom je, že ide o obyčajný smartfón, ktorý strčíš do vrecka.

Hlavnú cenu tohtoročnej súťaže iPA 2016 vyhral Siyuan Niu z Číny s fotografiou, ktorú uvidíš pod týmto textom. Už na prvý pohľad asi vidno, že záber je skutočne dokonalý, originálny a hlavne kvalitný. Dalo by sa ľahko povedať, že ho fotil nejaký profesionál na veľmi drahú zrkadlovku, ale to nie je pravda. Fotografia totižto pochádza z iPhonu a ukazuje, kam sa dá s moderným smartfónom až zájsť. Pokiaľ teda rád fotíš, súťaž bude mať svoj ďalší ročník zase o rok.

A neboj sa, šancu máš vždy. Nehrá sa totižto len v súťaži o najlepšiu fotografiu, minimálne nie o jednu. Je tu až 19. rôznych kategórií, do ktorých môžeš svoju fotku poslať a ktoré môžeš následne so svojou fotkou vyhrať. Aj vďaka takýmto súťažiam sa ukazuje, aký až dokáže byť priemerný používateľ iPhonu kreatívny a netreba na to žiadne ďalšie predražené objektívy.

Víťaz - svetapple.sk

Dokonalý fotoaparát

Prvý iPhone Mal pomerne slabý čip, to si môžme povedať narovinu. Na tú dobu síce nefotil zle, no dnes zábery za veľa nestoja. Je to však už 9 rokov, čo tiež nie je zanedbateľná doba. Zlomovým rokom v oblasti fotografie na iPhone bol rok 2010, kedy vyšiel iPhone 4. Ten priniesol konečne poriadny fotoaparát a iPhone 4S v roku 2011 ho ešte zdokonalil. Ten istý fotoaparát s istými modifikáciami sme potom mohli vidieť v podstate až do roku 2015, kedy nebol predstavený iPhone 6S. Áno, čítaš správne, v podstate 5 rokov prežil v jednom telefóne jeden fotoaparát a stále bol na vrchole toho, čo dokáže fotoaparát v smartfóne ponúknuť.

Dnes už je ale iná doba a iPhone dostal celkom nový fotočip, ktorý ponúka 12Mpx a výborné vlastnosti v práci so svetlom a podobne. Výsledkom je aj takáto dokonalá fotografia, ktorá vyhrala súťaž iPhone Photography Awards 2016. Všetky víťazné fotografie z daných kategórií si môžeš pozrieť tu, na tomto linku. No a pre tých, ktorí ešte nepostrehli, že aj u nás na webe máme radi fotografie a venujeme im pomerne dosť času, máme niečo špeciálne aj my. Pokiaľ máš pekné fotky a chcel by si sa o ne podeliť spolu s ostatnými, označ fotku na svojom Instagrame hashtagom #ZachyteneNaiPhone a možno sa aj tá dostane priamo na náš Instagram, kde nás sleduje už viac ako desaťtisíc ľudí.

iPhone - svetapple.sk

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.