Apple sa snaží na Čínskom trhu vo veľkom preraziť prakticky od roku 2014, kedy predstavil obrovský iPhone 6 Plus. Ten privítali najmä Azijske krajiny. Tento rok iPhone príde v Číne s niečim, čo inde vo svete nebude. Už minulý rok to Apple čiastočne urobilo.

iPhone príde v Číne s niečim, čo inde vo svete nebude. A je to škoda.

Pokiaľ ste už netrpezliví a neviete sa dočkať toho, čo to asi bude, upokojíme vás, že nepôjde zas o nič tak prevratné, čo by vám chýbalo. Možno ale trošku áno. Reč je o SIM karte, respektíve SIM kartách.

Určite ste minulý rok postrehli, že náš iPhone môže mať pripojenie až na 2 SIM karty, pričom jedna je fyzická a druhá elektronická (funguje na technológii eSIM, ktorú poznáme napríklad aj z Cellular Apple Watch). Práve eSIM v Číne nie je možné používať a presne preto Apple ešte minulý rok prišlo so zaujímavým riešením. Zaujímavým nie vo svojej podstate ale výberom podporovaných zariadení.

Všetky iPhony okrem tých čínskych prišli do predaja s jedným fyzickým slotom na kartu a jednou eSIM zabudovanou priamo v zariadení. Zaujímavé riešenie aj keď si k nemu povieme viac o pár riadkov nižšie. iPhone XS MAX a iPhone XR ale v Číne začala spoločnosť predávať s dvoma fyzickými slotmi pre SIM kartu.

iPhone príde v Číne s niečim, čo inde vo svete nebude. – svetapple.sk

Tento rok by to nemalo byť ináč. Vďaka únikom od Digitimes o ktorých dnes informoval portál Macrumors vieme, že sa k ním pridá aj nástupca modelu XS, teda pravdepodobne iPhone s značením “11 Pro”. Nejde nám do hlavy, prečo takýto krok Apple neurobilo už minulý rok. Veď iPhone XS je tiež veľmi populárny a ako jediný z trojice nových iPhonov možnosť 2 slotov pre SIM kartu v Číne nemal, zatiaľ čo iPhone XR, ktorý patril do nižšej triedy takéto niečo ponúkol.

Každopádne Apple chce evidentne osloviť čo najviac zákazníkov v tejto krajine a je ochotné sprístupniť technológiu naozaj všetkým (myslíme si, že to mala spoločnosť urobiť už dávno).

Všetko je to síce pekné, ale nie len v Číne majú problém s eSIM.

No a ak ste celý čas pozorne čítali, táto možnosť je dostupná len pre Čínu z dôvodov, že všade inde nie je problém s eSIM kartami. To ale nie je pravda. Napríklad u nás na Slovensku (ale aj v iných krajinách, čo sa dá overiť na týchto internetových stránkach) podporuje eSIM len niekoľko operátorov (u nás dokonca len jeden a je to ORANGE) v Českej Republike T-Mobile a Vodafone.

Presne preto by nám možno nevadil iPhone, ktorý by zatiaľ prišiel s dvoma fyzickými slotmi pre mobilné karty. A určite nie sme jediný. Takto nám nezostáva už len čakať, kým sa aj naši operátori konečne zobudia a prídu s podporou služby, na základe ktorej fungujú niektoré technológie už dokonca od roku 2015.

iPhone príde v Číne s niečim, čo inde vo svete nebude. Na Slovensku by sa to hodilo tiež. - svetapple.sk
Telekom eSIM stále nepodporuje – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here